На Тернопільщині націоналісти демонтували пам'ятник радянському піонерові. ФОТО

10 серпня активісти націоналістичних організацій демонтували пам'ятник "піонеру-герою" Васі Шишковському в м. Шумську Тернопільської обл.

Демонтаж здійснили члени Всеукраїнського об'єднання "Тризуб" ім. С. Бандери та Національно-визвольного руху "Правий сектор", передає прес-служба Тернопільського загону ВО "Тризуб".

За словами націоналістів, місцева влада всіляко відкладала демонтаж, хоча відповідне рішення Шумська міська рада ухвалила ще в 2016 році.

Фото: ВО "Тризуб" ім. Степана Бандери

Відповідно до радянської легенди, Вася Шишковський - 12-річний піонер, який у часи німецько-радянської війни році допомагав радянським партизанам і солдатам Червоної армії, а після вигнання нацистів - активний член шумського осередку піонерської організації. За це Васю в грудні 1944 році, начебто, живцем спалили в хліві "українські буржуазні націоналісти - поліцаї".

За даними джерел "Історичної правди", Вася Шишковський загинув від сліпої кулі неподалік від місця, де відбувався бій між підрозділом УПА та НКВД. Культ "піонера-героя" створила радянська пропаганда.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.