Видавець проанонсував вихід історії державного флоту УНР та Гетьманату

Книга "Український Державний Флот 1917-1918 рр.: історія його становлення, військово-політичної боротьби та занепаду" незабаром вийде з друку.

Про це на своїй сторінці у "Фейсбуці" повідомив видавець Олег Філюк. Автором книги, яка витримує вже друге видання, є дослідник історії українського флоту із Запоріжжя Ігор Гриценко.

 

Ігор Гриценко (1990 р. н.) здобув ступінь магістра політології в Запорізькому національному університеті. Протягом 2010 2014 років опублікував понад 10 нарисів з української військової та військово-морської історії в часописах "Чорноморська безпека", "Морська держава", Сіверянський літопис", "Музейний простір", газетах "Знак", "Флот України", "Свобода" (США) тощо. Консультував документальний фільм "Тризуб Нептуна" (режисер Іван Канівець).

Одна зі сторінок з ілюстраціями

Зміст

Слово до читача

Розділ І. Чорноморський флот в часи Центральної Ради в 1917 році.

1. Розгортання українського воєнно-морського руху та створення передумов для становлення національного флоту (весна-літо 1917 року)

2. Перший Всеукраїнський Військовий З’їзд та початок українізації флоту  (літо—осінь 1917)    

3. Становлення флоту УНР (осінь 1917 року)

Розділ II. Створення флоту Української Народної Республіки, його збройна та політична боротьба (листопад 1917—травень 1918 року)

1. Флот УНР в умовах загострення політичного конфлікту між Центральною Радою та РНК РСФСР (друга половина листопада 1917—січень 1918 рр.)  

2. Стан українського руху на інших флотах (поч. 1918 р).

3. Захоплення більшовиками влади на Чорноморському флоті (поч. 1918 р.).

4. Січневе воєнно-морське законодавство та воєнно-морська політика УНР. (початок 1918 р.)  

5. Відновлення флоту УНР в Одесі (березень—квітень 1918 р.).

6. День 29 квітня 1918 р. а історії України і флоту.

7. Вчинок адмірала Сабліна та його наслідки.

Розділ IIІ. Український Державний Флот в Севастополі та Криму (травень—жовтень 1918 р.)

1. Організація та діяльність українського морського міністерства. Положення українського флоту в Севастополі та інших містах Криму в травні—серпні 1918 р.    

2. Втрачені Україною шанси виправити ситуацію з Чорноморським флотом.

3. Український флот в Севастополі та інших містах Криму у вересні—жовтні 1918 р.

Розділ IV. Організація та військові операції українського флоту в Одесі в Другу половину 1918 р.

Розділ V. Український торговельний і воєнний флот поза територією Криму (травень—листопад 1918 р.)

1. Становище заводів та кораблів українського флоту в Миколаєві в 1918 р.

2. Події в інших важливих портах.

3. Українська морська піхота за часів Гетьманату 1918 р.

4. Український воєнний та торговельний флот на річкових комунікаціях.

Розділ VI. Український флот в умовах зміни політичного курсу Української  Держави та кінця світової війни  (початок листопада 1918 р.— 14 грудня 1918 р.)

1. Зростання впливу білого руху на флоті в часи підготовки до федеративного союзу з Росією.

2. Події на Чорноморському флоті після кінця світової війни. та інтервенція Антанти (листопад— грудень 1918 р.)

3. Замість післямови (морське міністерство в часи Директорії УНР (грудень 1918 р.—поч. 1919 р.)

Ключові постаті українського військово-морського флоту 1917—1918 рр.

Список основних джерел

Додатки

«Не Арґус, ні Гелена, ні Марія Маґдалена»: вибираємо та їмо сир по-середньовічному

Середньовічна кухня – це не лише екстравагантні страви на кшталт павича, міног чи лебедя у соусі з власної крові. Якими б дивними не видавались нам інколи люди середньовіччя, їх меню не надто відрізнялось від нашого. Пропонуємо вам уривок, де історикиня й авторка книги «Від бобра до фазана: їжа західноєвропейського Середньовіччя» Стефанія Демчук розповідає про шлях на середньовічний стіл сиру, без якого і сьогодні ми не можемо уявити свою повсякденність

«Польська» ідентичність і російське самодержавство

У перші десятиліття ХІХ століття Санкт-Петербург негласно визнавав польський характер Правобережної України, як і всіх інших територій, анексованих у Речі Посполитої. Чиновники найвищого рангу навіть використовували відповідну термінологію на кшталт: "польські губернії" чи "польські землі", причому як в усному мовленні, так і в офіційному діловодстві. Після Листопадового повстання 1831 – 1832 років ситуація кардинально змінилася: російське самодержавство розпочало тотальний наступ на "польську" ідентичність. Комплекс заходів, до якого протягом наступних десятиліть вдалася російська влада, без перебільшення, можна назвати репресіями в економічній, релігійній і гуманітарній сферах. Йдеться про русифікацію польської культури, переслідування католицької церкви, політичний тиск, заборону освіти рідною мовою, декласацію та асиміляцію шляхти.

«Чорна неділя» села Клюськ. Без білих плям

Велика трагічна історія України часів Другої світової війни складається з маленьких трагедій сіл, селищ, містечок. Без втрати невинних людських життів на території Волині не обійшлось в жодному з населених пунктів. Не оминула трагедія і невеличке мальовниче село Клюськ, розташоване в 20-ти кілометрах від Ковеля.

Легенда про «Оржівську операцію»: як Внутрішні війська НКВД випадково вбили «Клима Савура»

Читаючи документи, складається враження, що Оржівська операція за масштабами була чимось подібним до «битви за Берлін». Очевидно, чекістам не хотілося в «переможному угарі» відставати від Червоної армії і банальну випадкову ліквідацію «Савура» розцяцькували, як масштабну операцію із задіянням особисто вищого командування держбезпеки УРСР.