Видавець проанонсував вихід історії державного флоту УНР та Гетьманату

Книга "Український Державний Флот 1917-1918 рр.: історія його становлення, військово-політичної боротьби та занепаду" незабаром вийде з друку.

Про це на своїй сторінці у "Фейсбуці" повідомив видавець Олег Філюк. Автором книги, яка витримує вже друге видання, є дослідник історії українського флоту із Запоріжжя Ігор Гриценко.

 

Ігор Гриценко (1990 р. н.) здобув ступінь магістра політології в Запорізькому національному університеті. Протягом 2010 2014 років опублікував понад 10 нарисів з української військової та військово-морської історії в часописах "Чорноморська безпека", "Морська держава", Сіверянський літопис", "Музейний простір", газетах "Знак", "Флот України", "Свобода" (США) тощо. Консультував документальний фільм "Тризуб Нептуна" (режисер Іван Канівець).

Одна зі сторінок з ілюстраціями

Зміст

Слово до читача

Розділ І. Чорноморський флот в часи Центральної Ради в 1917 році.

1. Розгортання українського воєнно-морського руху та створення передумов для становлення національного флоту (весна-літо 1917 року)

2. Перший Всеукраїнський Військовий З’їзд та початок українізації флоту  (літо—осінь 1917)    

3. Становлення флоту УНР (осінь 1917 року)

Розділ II. Створення флоту Української Народної Республіки, його збройна та політична боротьба (листопад 1917—травень 1918 року)

1. Флот УНР в умовах загострення політичного конфлікту між Центральною Радою та РНК РСФСР (друга половина листопада 1917—січень 1918 рр.)  

2. Стан українського руху на інших флотах (поч. 1918 р).

3. Захоплення більшовиками влади на Чорноморському флоті (поч. 1918 р.).

4. Січневе воєнно-морське законодавство та воєнно-морська політика УНР. (початок 1918 р.)  

5. Відновлення флоту УНР в Одесі (березень—квітень 1918 р.).

6. День 29 квітня 1918 р. а історії України і флоту.

7. Вчинок адмірала Сабліна та його наслідки.

Розділ IIІ. Український Державний Флот в Севастополі та Криму (травень—жовтень 1918 р.)

1. Організація та діяльність українського морського міністерства. Положення українського флоту в Севастополі та інших містах Криму в травні—серпні 1918 р.    

2. Втрачені Україною шанси виправити ситуацію з Чорноморським флотом.

3. Український флот в Севастополі та інших містах Криму у вересні—жовтні 1918 р.

Розділ IV. Організація та військові операції українського флоту в Одесі в Другу половину 1918 р.

Розділ V. Український торговельний і воєнний флот поза територією Криму (травень—листопад 1918 р.)

1. Становище заводів та кораблів українського флоту в Миколаєві в 1918 р.

2. Події в інших важливих портах.

3. Українська морська піхота за часів Гетьманату 1918 р.

4. Український воєнний та торговельний флот на річкових комунікаціях.

Розділ VI. Український флот в умовах зміни політичного курсу Української  Держави та кінця світової війни  (початок листопада 1918 р.— 14 грудня 1918 р.)

1. Зростання впливу білого руху на флоті в часи підготовки до федеративного союзу з Росією.

2. Події на Чорноморському флоті після кінця світової війни. та інтервенція Антанти (листопад— грудень 1918 р.)

3. Замість післямови (морське міністерство в часи Директорії УНР (грудень 1918 р.—поч. 1919 р.)

Ключові постаті українського військово-морського флоту 1917—1918 рр.

Список основних джерел

Додатки

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.