У Берліні невідомі відкрили могилу високопоставленого офіцера СС Гейдріха

У Берліні невідомі розкрили могилу обергрупенфюрера СС і генерала поліції Третього Рейху Рейнхарда Гейдріха, якого вбили чеські та словацькі бійці Опору в 1942 році.

Як повідомляє The Бабель із посиланням на BBC, працівники кладовища виявили факт розкриття могили 12 грудня. Поліція встановила, що кістки нациста не чіпали. Мотиви зловмисників поки невідомі. Поліція встановлює причетних і розслідує справу за статтею про осквернення могили.

Рейнхард Гейдріх
Рейнхард Гейдріх

Відомо, що надгробна табличка на похованні була відсутня. Після закінчення Другої світової війни союзники прибрали написи та таблички з могил високопоставлених нацистів, щоб вони не стали місцями паломництва для прихильників нацизму.


Довідково.
Гейдріх був головою Головного управління безпеки рейху під керівництвом лідера СС Генріха Гіммлера і причетний до розробки плану Голокосту.

Вважається, що Гейдріх сподівався згодом очолити нацистську Німеччину, але в травні 1942 року він був вбитий під час операції "Антропоїд" і похований з почестями в Берліні.

Операції "Антропоїд". Два члени чехословацького Опору — словак Йозеф Габчик і чех Ян Кубіш — влаштували засідку на автомобіль Гейдріха. Габчик підбіг до автомобіля і спробував впритул розстріляти нациста, але його пістолет-кулемет заклинило, після чого Кубіш кинув в авто гранату. Гейдріх і його водій отримали смертельні поранення. При вибуху також постраждали сам Габчик і випадкова перехожа.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.