Назвали переможців всеукраїнського рейтингу “Книжка року-2019”

У КМДА нагородили переможців ХХІ Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2019».

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

 

Найкращих авторів 2019-го року обрали у номінаціях: "Хрестоматія", "Красне письменство", "Софія", "Минувщина", "Обрії", "Візитівка", "Дитяче свято". А також вручили премію "Нонфікшн", відзнаку "Видавничий імідж року" та Гран-прі.

Переможцями рейтингу стали:


МИНУВШИНА

Номінація "Популярні видання / історична белетристика": Тіна Пересунько "Культурна дипломатія Симона Петлюри: "Щедрик" проти "русского мира". Місія капели Олександра Кошиця (1919–1924)" (Інститут української історіографії НАНУ).

Номінація "Дослідження, документи": "Василь Липківський. Вибрані твори. У 6-ти томах" (Українські пропілеї; Інститут української історіографії та джерелознавства НАНУ).

Номінація "Біографії і мемуари": Оксана Гайова, Михайло Перун "На скелі віри. Митрополит Андрей Шептицький" (Апріорі).


ОБРІЇ

Номінація "Публіцистика / сучасні мемуари": Андрій Котлярчук "Добровольці. Доба героїв" (Мистецтво).

Номінація "Бізнес / економіка / успіх": Андрій Яніцький, Грехем Стек "Приватна історія. Злет і падіння найбільшого приватного банку України" (Брайт Букс).

Номінація "Науково-популярна література": Дерек Томсон "Хітмейкери. Наука популярності та змагання за увагу" (Yakaboo publishing); Деніел Еверет "Походження мови. Як ми навчилися говорити" (Наш формат).

Номінація "Спеціальна література / довідкові видання": "Звичаї нашого роду. Страви української кухні" (Ґенеза).


СОФІЯ

Номінація "Філософія / антропологія / психологія": Станіслав Комарек "Чоловік як еволюційна інновація?" (Апріорі); Станіслав Ґроф "Психологія майбутнього" (Terra Incognita).

Номінація "Життєписи": Френсіс Фукуяма "Політичний порядок і політичний занепад. У двох томах" (Наш Формат).


ХРЕСТОМАТІЯ

Номінація "Художня класика": Марк Аврелій "Наодинці з собою"; Гесіод "Походження богів. Роботи і дні. Щит Геракла"; Овідій" Любовні елегії. Мистецтво кохання. Метаморфози" (Апріорі).

Номінація "Життєписи": Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КҐБ УРСР (Віват).

Номінація "Літературознавство / критика": Леонід Ушкалов "Моя Шевченківська енциклопедія: із досвіду самопізнання" (Дух і Літера).


ДИТЯЧЕ СВЯТО

Номінація "Книжки для малечі та молодших школярів": Галина Малик, Грася Олійко "Піратський маршрут" (Видавництво Старого Лева).

Номінація "Твори для школярів середніх класів": Микола Гоголь "Пропала грамота" (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА).

Номінація "Підліткова та юнацька література": Гелен Дельфорж "Мама" (Nebo Booklab Publishing).

Номінація "Пізнавальна та розвиваюча книга": Леонід Ушкалов "Сковорода від А до Я" (Видавництво Старого Лева).


ВІЗИТІВКА

Номінація "Краєзнавча і туристична література / етнографія / історія повсякдення / дорожні нотатки": Володимир Панченко "Сонячний годинник" (Темпора); Тетяна Водотика "Почесні громадяни міста Києва 1872-1917" (Варто).

Номінація "Архітектура / театр, кіно / мистецтвознавча есеїстика / спеціальні дослідження": Василь Косів "Українська ідентичність у графічному дизайні 1945–1989" (Родовід).

Номінація "Малярство / фотографія / пластика": Артур Рудзицький "Ілюстратор "Кобзаря" Василь Седляр та його доба" (Мистецтво); Діана Клочко "65 українських шедеврів. Визнані й неявні" (ArtHuss).


КРАСНЕ ПИСЬМЕНСТВО

Номінація "Сучасна українська проза / есеїстика / драматургія": Марія Матіос "Букова земля" (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА).

Номінація "Сучасна зарубіжна проза / есеїстика / драматургія": Міленко Єргович "Жертвам сниться велика воєнна перемога" (Комора).

Номінація "Жанрова література": Василь Шкляр "Характерник" (КСД); Юрій Винничук "Арканум", "Нічний репортер" (Фоліо).

Номінація "Поезія": Тарас Федюк "Цеглина"(Богдан).


Лауреатами премії "Нон-фікшн" стали дві книжки: Діана Клочко "65 українських шедеврів. Визнані й неявні" (фіналіст) і Костянтин Родик "Сізіф ХХ. Книжка vs. політика" (лауреат).


Гран-прі конкурсу отримала книжка Василя Косева "Українська ідентичність у графічному дизайні 1945–1989" (Родовід).


Відзнаку "Видавничий імідж року" здобуло видавництво "Наш Формат".

Формула краси. Дерев’яні церкви України: втрачене мистецтво?

Українські дерев'яні церкви – це фольклор, тільки в архітектурі. Збудовані переважно безіменними для нас майстрами на замовлення спільноти, громади села – вони могли бути (а могли не бути) шедеврами, але завжди втілювали народну уяву про красу, про велич, про присутність Бога на землі. Можливо тому знищення храмів більшовиками українці сприймали як саморуйнування. Дерев'яні церкви зникали з різних причин (вогонь і вода, шашель і грибок, занепад громади), але саме насильницька, свідома деструкція була найболіснішою – через неприродність втрати.

Леся Українка: про що не пишуть у підручниках

Хвора, сумна і з грабельками – такою навчили нас бачити Лесю Українку. Але якою вона була насправді? На щастя, Лариса Косач одна з небагатьох класиків, чий архів (зокрема, листування) вдалося зберегти, а з ним і цілу історію української літератури та життя культурної еліти зламу ХІХ і ХХ століть. Завдяки цим архівам ми можемо подивитися на неї по-новому, а заразом і на цілу епоху: час тендітних дам, літературних вечорів, перших курортів, трамваїв і краси епістолярного стилю…

Генерал Олександр Удовиченко. Представник розвідки УНР у Франції

Генерал-полковник Армії УНР Олександр Удовиченко по праву входить до військової еліти Української революції 1917–1921 років. Він командував Третьою залізною стрілецькою дивізією, що вважалася однією з найбоєздатніших частин Армії УНР, обіймав низку інших відповідальних посад в українській армії і зажив слави вмілого й відважного командира.

Забути майдан?

«Ніколи більше», «Ми завжди пам’ятатимемо» – слова, які найчастіше чуємо у громадянських епітафіях, політичних заявах, телевізійних новинах, на комеморативних церемоніях, у меморіальному, музейному чи освітньому просторі