Назвали переможців всеукраїнського рейтингу “Книжка року-2019”

У КМДА нагородили переможців ХХІ Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2019».

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

 

Найкращих авторів 2019-го року обрали у номінаціях: "Хрестоматія", "Красне письменство", "Софія", "Минувщина", "Обрії", "Візитівка", "Дитяче свято". А також вручили премію "Нонфікшн", відзнаку "Видавничий імідж року" та Гран-прі.

Переможцями рейтингу стали:


МИНУВШИНА

Номінація "Популярні видання / історична белетристика": Тіна Пересунько "Культурна дипломатія Симона Петлюри: "Щедрик" проти "русского мира". Місія капели Олександра Кошиця (1919–1924)" (Інститут української історіографії НАНУ).

Номінація "Дослідження, документи": "Василь Липківський. Вибрані твори. У 6-ти томах" (Українські пропілеї; Інститут української історіографії та джерелознавства НАНУ).

Номінація "Біографії і мемуари": Оксана Гайова, Михайло Перун "На скелі віри. Митрополит Андрей Шептицький" (Апріорі).


ОБРІЇ

Номінація "Публіцистика / сучасні мемуари": Андрій Котлярчук "Добровольці. Доба героїв" (Мистецтво).

Номінація "Бізнес / економіка / успіх": Андрій Яніцький, Грехем Стек "Приватна історія. Злет і падіння найбільшого приватного банку України" (Брайт Букс).

Номінація "Науково-популярна література": Дерек Томсон "Хітмейкери. Наука популярності та змагання за увагу" (Yakaboo publishing); Деніел Еверет "Походження мови. Як ми навчилися говорити" (Наш формат).

Номінація "Спеціальна література / довідкові видання": "Звичаї нашого роду. Страви української кухні" (Ґенеза).


СОФІЯ

Номінація "Філософія / антропологія / психологія": Станіслав Комарек "Чоловік як еволюційна інновація?" (Апріорі); Станіслав Ґроф "Психологія майбутнього" (Terra Incognita).

Номінація "Життєписи": Френсіс Фукуяма "Політичний порядок і політичний занепад. У двох томах" (Наш Формат).


ХРЕСТОМАТІЯ

Номінація "Художня класика": Марк Аврелій "Наодинці з собою"; Гесіод "Походження богів. Роботи і дні. Щит Геракла"; Овідій" Любовні елегії. Мистецтво кохання. Метаморфози" (Апріорі).

Номінація "Життєписи": Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КҐБ УРСР (Віват).

Номінація "Літературознавство / критика": Леонід Ушкалов "Моя Шевченківська енциклопедія: із досвіду самопізнання" (Дух і Літера).


ДИТЯЧЕ СВЯТО

Номінація "Книжки для малечі та молодших школярів": Галина Малик, Грася Олійко "Піратський маршрут" (Видавництво Старого Лева).

Номінація "Твори для школярів середніх класів": Микола Гоголь "Пропала грамота" (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА).

Номінація "Підліткова та юнацька література": Гелен Дельфорж "Мама" (Nebo Booklab Publishing).

Номінація "Пізнавальна та розвиваюча книга": Леонід Ушкалов "Сковорода від А до Я" (Видавництво Старого Лева).


ВІЗИТІВКА

Номінація "Краєзнавча і туристична література / етнографія / історія повсякдення / дорожні нотатки": Володимир Панченко "Сонячний годинник" (Темпора); Тетяна Водотика "Почесні громадяни міста Києва 1872-1917" (Варто).

Номінація "Архітектура / театр, кіно / мистецтвознавча есеїстика / спеціальні дослідження": Василь Косів "Українська ідентичність у графічному дизайні 1945–1989" (Родовід).

Номінація "Малярство / фотографія / пластика": Артур Рудзицький "Ілюстратор "Кобзаря" Василь Седляр та його доба" (Мистецтво); Діана Клочко "65 українських шедеврів. Визнані й неявні" (ArtHuss).


КРАСНЕ ПИСЬМЕНСТВО

Номінація "Сучасна українська проза / есеїстика / драматургія": Марія Матіос "Букова земля" (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА).

Номінація "Сучасна зарубіжна проза / есеїстика / драматургія": Міленко Єргович "Жертвам сниться велика воєнна перемога" (Комора).

Номінація "Жанрова література": Василь Шкляр "Характерник" (КСД); Юрій Винничук "Арканум", "Нічний репортер" (Фоліо).

Номінація "Поезія": Тарас Федюк "Цеглина"(Богдан).


Лауреатами премії "Нон-фікшн" стали дві книжки: Діана Клочко "65 українських шедеврів. Визнані й неявні" (фіналіст) і Костянтин Родик "Сізіф ХХ. Книжка vs. політика" (лауреат).


Гран-прі конкурсу отримала книжка Василя Косева "Українська ідентичність у графічному дизайні 1945–1989" (Родовід).


Відзнаку "Видавничий імідж року" здобуло видавництво "Наш Формат".

"Сарана з Росії" і розстріли. Як оббирали київських "олігархів"

Як і сьогодні, пересічні люди 100 років тому вірили у ледь не чарівну силу керівних посад в країні. Промовистим прикладом, який яскраво характеризує віру у силу ухвалених постанов, стала ситуація з бензином. Коли навесні 1919-го виникла катастрофічна його нестача, то Раднарком УСРР спробував радикально і назавжди вирішити проблему палива для транспорту: "Раднаргоспу України запропонувати знайти горючий матеріал, який може замінити бензин, бензол і т. ін."

Понівечені долі: репресії проти рятівників євреїв у СРСР

Одні з найбільш шанованих та визнаних у світі українців – Праведники народів Світу. На жаль, щодо деяких з них радянська влада проводила політику репресій. Про трагічні долі Праведників у СРСР.

Розстріляний «Кармелюк». Історія Степана Шагайди

«Батько сполотнів, побілів мов стіна. Поки робили обшук, перетрушуючи одяг, білизну, книги, мої іграшки, батькові й мамі не дозволяли розмовляти. І лише коли дозволили на виході попрощатися, мама запитала у батька: «Стьопо, скажи чесно, ти в чому-небудь винен?» «Присягаюся найдорожчим для мене – життям мого сина, що я ні в чому не винен!» – відповів він із сльозами в голосі».

Розстріляний у 38-му, «помер» від інфаркту у 43-му

Якщо у Вашій сім’ї, родині є свідоцтво про смерть, датоване 1950-ми роками, у якому зазначено, що Ваш репресований родич помер в 1943 році від інфаркту міокарда, то тут все ВИГАДАНО – і дата, і причина. Справжнім залишається лише сам факт смерті. Так радянська влада намагалася приховати свою участь у знищенні мільйонів людей без будь-якого слідства.