Назвали переможців всеукраїнського рейтингу “Книжка року-2019”

У КМДА нагородили переможців ХХІ Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2019».

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

 

Найкращих авторів 2019-го року обрали у номінаціях: "Хрестоматія", "Красне письменство", "Софія", "Минувщина", "Обрії", "Візитівка", "Дитяче свято". А також вручили премію "Нонфікшн", відзнаку "Видавничий імідж року" та Гран-прі.

Переможцями рейтингу стали:


МИНУВШИНА

Номінація "Популярні видання / історична белетристика": Тіна Пересунько "Культурна дипломатія Симона Петлюри: "Щедрик" проти "русского мира". Місія капели Олександра Кошиця (1919–1924)" (Інститут української історіографії НАНУ).

Номінація "Дослідження, документи": "Василь Липківський. Вибрані твори. У 6-ти томах" (Українські пропілеї; Інститут української історіографії та джерелознавства НАНУ).

Номінація "Біографії і мемуари": Оксана Гайова, Михайло Перун "На скелі віри. Митрополит Андрей Шептицький" (Апріорі).


ОБРІЇ

Номінація "Публіцистика / сучасні мемуари": Андрій Котлярчук "Добровольці. Доба героїв" (Мистецтво).

Номінація "Бізнес / економіка / успіх": Андрій Яніцький, Грехем Стек "Приватна історія. Злет і падіння найбільшого приватного банку України" (Брайт Букс).

Номінація "Науково-популярна література": Дерек Томсон "Хітмейкери. Наука популярності та змагання за увагу" (Yakaboo publishing); Деніел Еверет "Походження мови. Як ми навчилися говорити" (Наш формат).

Номінація "Спеціальна література / довідкові видання": "Звичаї нашого роду. Страви української кухні" (Ґенеза).


СОФІЯ

Номінація "Філософія / антропологія / психологія": Станіслав Комарек "Чоловік як еволюційна інновація?" (Апріорі); Станіслав Ґроф "Психологія майбутнього" (Terra Incognita).

Номінація "Життєписи": Френсіс Фукуяма "Політичний порядок і політичний занепад. У двох томах" (Наш Формат).


ХРЕСТОМАТІЯ

Номінація "Художня класика": Марк Аврелій "Наодинці з собою"; Гесіод "Походження богів. Роботи і дні. Щит Геракла"; Овідій" Любовні елегії. Мистецтво кохання. Метаморфози" (Апріорі).

Номінація "Життєписи": Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КҐБ УРСР (Віват).

Номінація "Літературознавство / критика": Леонід Ушкалов "Моя Шевченківська енциклопедія: із досвіду самопізнання" (Дух і Літера).


ДИТЯЧЕ СВЯТО

Номінація "Книжки для малечі та молодших школярів": Галина Малик, Грася Олійко "Піратський маршрут" (Видавництво Старого Лева).

Номінація "Твори для школярів середніх класів": Микола Гоголь "Пропала грамота" (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА).

Номінація "Підліткова та юнацька література": Гелен Дельфорж "Мама" (Nebo Booklab Publishing).

Номінація "Пізнавальна та розвиваюча книга": Леонід Ушкалов "Сковорода від А до Я" (Видавництво Старого Лева).


ВІЗИТІВКА

Номінація "Краєзнавча і туристична література / етнографія / історія повсякдення / дорожні нотатки": Володимир Панченко "Сонячний годинник" (Темпора); Тетяна Водотика "Почесні громадяни міста Києва 1872-1917" (Варто).

Номінація "Архітектура / театр, кіно / мистецтвознавча есеїстика / спеціальні дослідження": Василь Косів "Українська ідентичність у графічному дизайні 1945–1989" (Родовід).

Номінація "Малярство / фотографія / пластика": Артур Рудзицький "Ілюстратор "Кобзаря" Василь Седляр та його доба" (Мистецтво); Діана Клочко "65 українських шедеврів. Визнані й неявні" (ArtHuss).


КРАСНЕ ПИСЬМЕНСТВО

Номінація "Сучасна українська проза / есеїстика / драматургія": Марія Матіос "Букова земля" (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА).

Номінація "Сучасна зарубіжна проза / есеїстика / драматургія": Міленко Єргович "Жертвам сниться велика воєнна перемога" (Комора).

Номінація "Жанрова література": Василь Шкляр "Характерник" (КСД); Юрій Винничук "Арканум", "Нічний репортер" (Фоліо).

Номінація "Поезія": Тарас Федюк "Цеглина"(Богдан).


Лауреатами премії "Нон-фікшн" стали дві книжки: Діана Клочко "65 українських шедеврів. Визнані й неявні" (фіналіст) і Костянтин Родик "Сізіф ХХ. Книжка vs. політика" (лауреат).


Гран-прі конкурсу отримала книжка Василя Косева "Українська ідентичність у графічному дизайні 1945–1989" (Родовід).


Відзнаку "Видавничий імідж року" здобуло видавництво "Наш Формат".

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.