Велику луцьку синагогу XVII століття передали іудейській громаді

27 травня відбулася документальна передача луцької синагоги іудейській громаді. Синагога є пам'яткою архітектури національного значення

27 травня відбулася документальна передача луцької синагоги іудейській громаді. Про це повідомляє Район.Історія з посиланням на очільника відділу охорони культурної спадщини Олександра Котиса на сторінці у фейсбуці. 

 

Від початку Другої світової війни до 2021 року ця пам'ятка не використовувалася за призначенням. Нацисти підірвали її, одночасно знищуючи мешканців гетто. 

"Сьогодні відбулася документальна передача синагоги, чим реалізувалася історична справедливість. Хочу побажати єврейській громаді знайти можливості для реставрації і повернення до життя цієї, безумовно, однієї з найпомітніших пам'яток старого Луцька", – написав Олександр Котис.

Він урочисто передав ключі іудейській громаді від Великої синагоги 1629 року відповідно до розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації. 

Крути-1918: вчені проти міфів

Довкола знакових подій з часом нагромаджуються міфи й легенди, які можуть не мати жодного стосунку до історичної дійсності. Бій під Крутами не став винятком. Вже на еміграції популяризація крутянського подвигу нерідко супроводжувалася неточностями і недоладностями, на що звертали увагу навіть окремі учасники визвольної боротьби й діячі української діаспори. Попри незрівнянно більші інформаційні можливості сучасного суспільства, сьогодні мас-медіа часом ретранслюють не лише давно спростовані легенди про бій під Крутами, але й новітні міфи, творці яких інколи доволі безапеляційно просувають своє "бачення" історичних подій.

Легенда про крутянців

Нові документи спростовують легенду про спільне поховання Володимира Шульгина та Володимира Наумовича

Наймолодший крутянець

Десятки років в українській історичній та публіцистичні літературі побутує теза, що під Крутами загинули сотні неповнолітніх юнаків. Учнів, школярів. При підготовці цієї публікації додатково перевірено роки і дати народження усіх відомих ґімназистів, участь чи загибель яких в тому бою підтверджується різними першоджерелами. З-поміж усіх загиблих під Крутами, чиї дати або роки народження є відомими, немає жодного неповнолітнього

Рятівники євреїв з Галичини. Ким вони були, та як живуть їх родини сьогодні

За даними Меморіального комплексу історії Голокосту Яд Вашем та за підрахунками Єврейської конфедерації України, на Львівщині відомо 1009 випадків, а на Івано-Франківщині 246 випадків, у яких рятівники були визнані Праведниками народів Світу з України. І це лише з українського списку Праведників народів Світу. Також, є польській перелік тих, хто рятував євреїв на Львівщині та Станіславщині