Учені визначили вік статуй тварин у Саудівській Аравії

Археологи виявили, що скульптури верблюдів та коней в натуральну величину в Саудівській Аравії насправді датуються приблизно 6000 роком до Р.Х., хоча спочатку їх датували початком нашої ери. Це відкриття робить їх майже вдвічі старшими за британський Стоунхендж, який датується приблизно 2500 роком до Р.Х.

Про це повідомляє Daily Mail.

 
Фото: M. Guagnin & G. Charloux

Ідеться про 21 фігурку верблюда, коня та інших тварин, які знайшли вирізьбленими на камені в саудівській пустелі у 2018 році. Наскельне мистецтво надзвичайно складно датувати, особливо у цьому випадку, адже ерозія сильно пошкодила тривимірні рельєфи.

Щоб встановити вік робіт, учені оцінили сліди інструментів і вивітрювання на скульптурах, а також відпалі фрагменти і щільність верхніх шарів породи. Дані вказують на те, що скульптури були створені камʼяними знаряддями в VI тисячолітті до Р.Х.

Фахівці з різьби по каменю, що входили до складу команди, вважають, що для виконання кожного з барельєфів потрібно 10—15 днів роботи, протягом яких майстер повинен був неодноразово заточувати або міняти інструмент.

Виходячи з того, що найближчі виходи природного кременю, з якого виготовляли інструменти, знаходяться на відстані 15 кілометрів від місця розташування статуй, а для виготовлення останніх спочатку потрібно було спорудити робочу платформу і підготувати безліч знарядь праці, автори вважають, що скульптури створили спільними зусиллями великої групи людей.

У дослідженні брали участь Міністерство культури Саудівської Аравії, Інститут історії людства Макса Планка, Французький національний центр наукових досліджень і Університет короля Сауда. Зазначається, що подібні зображення тривимірних рельєфів на поверхні камʼяних утворень можна знайти в деяких частинах Туреччини, але рідко в Саудівській Аравії.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.