АНОНС: «Петлюровці», «петлюрці», «петлюрівці», «петлюрівщина» у часі та просторі

Вже хрестоматійне поняття "петлюрівці" усталилося не одразу, та й для характеристики українського війська чи українського руху загалом вороги УНР спочатку його не використовували. Водночас факти засвідчують, що до спроби знецінити назву доклалися не лише російські імперці, а й колишні однодумці по розбудові УНР

Відділ історії України 20–30-х рр. ХХ ст. Інституту історії України НАН України продовжує постійний Семінар з міжвоєнної історії України. 29 червня 2022 р. (середа) о 17-00 за київським часом на платформі Zoom відбудеться науковий семінар ""Петлюровці", "петлюрці", "петлюрівці", "петлюрівщина" у часі та просторі".

 

Доповідач - старший науковий співробітник відділу історії України 20–30-х рр. XX ст. Геннадій Єфіменко.

"Мазепинці", "петлюрівці", "бандерівці"… Ці слова чув кожен українець, а про те, що введенням їх у вжиток російські шовіністи намагалися знецінити український національно-визвольний рух, постійно нагадують науковці та публіцисти.

Термін "петлюрівці" виділяється серед них низкою непритаманних іншим рис. Це, тепер вже хрестоматійне означення, усталилося не одразу, та й для характеристики українського війська чи українського руху загалом вороги УНР спочатку його не використовували. Водночас факти засвідчують, що до спроби знецінити назву доклалися не лише російські імперці, а й колишні однодумці по розбудові УНР.
Під час Семінару Геннадій Єфіменко аналізуватиме історію та поширення пов'язаних з іменем Симона Петлюри лексем. Йому вдалося відкрити чимало цікавого і маловідомого у цій тематиці. Цим обумовлене бажання поділитися віднайденим з колегами, закликати до обговорення та розвитку тематики.
- То ж коли й за яких обставин виник пов'язаний з іменем Петлюри термін та як він еволюціонував до звичного нам "петлюрівці"?
- Які "часові" та "просторові" кордони цього терміну відомі сьогодні?
- Кого радянська пропаганда цілком несподівано "нагородила" званням "петлюрівець"?
- Який маловідомий зв'язок вдалося віднайти між поняттями "радянський" та "петлюрівець"?
- Як і чому сам Симон Петлюра попервах реагував на поширення пов'язаного з його іменем терміну? Що і під впливом яких обставин змінилося згодом?
-Почути відповіді на ці та інші запитання, як і поставити власні чи доповнити промовця, можна буде під час засідання науково-практичного семінару.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.