Музей у Рівному поповнився книжковими раритетами та срібними хрестами

Антиквар передав рівненському музею кілька книжок та срібні хрести кінця ХІХ - початку ХХ століть

Про це повідомляє Укрінформ. 

 

"Давній друг нашого музею, рівненський колекціонер-антиквар Вадим Пономаренко зробив розкішний подарунок. У фондову колекцію передав унікальне тритомне видання. Його назва - "Українська загальна енциклопедія. "Книга знання" під редакцією Івана Раковського, що виходила у Львові, Станіславові (Івано-Франківську), Коломиї на початку 30-х років минулого століття.

Також пан Вадим передав колекцію з 30 срібних хрестів, що виготовлялися наприкінці ХІХ - початку ХХ ст. у селі Крилів", - розповіла завідувачка сектору впровадження цифрових технологій музею Ольга Морозова.

За її словами, ілюстраційні таблиці до загальної частини енциклопедії виконали у Лейпціґу, кольорові мапи та деякі ілюстрації - у Львові. Раритетне видання побудоване за зразком світових енциклопедій, але мало самостійне значення в ділянці інформації про Україну. В енциклопедії – майже 8 тисяч слів-посилань, що стосуються України, а сам розділ "Україна" містив понад 320 сторінок.

Щодо хрестів із села Крилів, то Морозова зазначила, що їх унікальність полягає в тому, що вони побутували лише в цьому регіоні Рівненщини.

"Ці хрести, за їхньої зовнішньої подібності, сильно різняться в деталях. Вони не штамповані, відлиті, а складаються із кількох з'єднаних фрагментів. Жоден із хрестів із розп'яттям Ісуса Христа та херувимами не повторюється. Дослідник вважають, що автор цих яскравих зразків сакрального мистецтва – місцевий умілець-коваль 1876 року народження Федір Хомчук", - додала вона.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.