"Всесвітній день вишиванки" отримав престижну європейську премію

Український проєкт "Всесвітній день вишиванки" отримав престижну європейську премію Public Choice Award 2022

26 вересня на церемонії в Празькій державній опері було вручено нагороди 2022 European Heritage Awards / Europa Nostra Awards.

 

European Heritage Awards / Europa Nostra Awards – це найбільша нагорода Європи у сфері культурної спадщини, в рамках якої обирається 30 кращих проектів з усієї Європи. З них 4 лауреати отримують Гран-прі у розмірі 10 000 євро. 

Церемонія зібрала близько 600 професіоналів, волонтерів, шанувальників і прихильників спадщини з усієї Європи. Церемонія стала кульмінацією Саміту європейської культурної спадщини 2022, який проходить у Празі 25-27 вересня.

Лауреатами Гран-прі 2022 року стали:

SILKNOW, ФРАНЦІЯ / НІМЕЧЧИНА / ІТАЛІЯ / ПОЛЬЩА / СЛОВЕНІЯ / ІСПАНІЯ
Лауреат Гран-прі за інновації
Цей дослідницький проект Horizon 2020 створив комплексну інтелектуальну обчислювальну систему, яка виходить за рамки сучасних технологій, щоб покращити наше розуміння та знання європейської шовкової спадщини.

Symphony, ІСПАНІЯ,
лауреат Гран-прі за цифрову трансформацію
Завдяки захопливому аудіовізуальному досвіду Symphony підвищує обізнаність і цінування спадщини класичної музики серед нових поколінь за допомогою найсучасніших технологій.

Річки Софії, БОЛГАРІЯ,
лауреат Гран-прі за соціальну згуртованість і благополуччя.
Завдяки архітектурним втручанням і культурним і освітнім заходам ця ініціатива вперше за 80 років зробила русла річок Софії загальнодоступними. Збільшивши видимість річки в Софії, ця ініціатива допомогла створити соціально згуртоване середовище в місті.

Va' Sentiero, ІТАЛІЯ,
лауреат Гран-прі за сталий розвиток і боротьбу з кліматом
Ця трирічна масова експедиція була здійснена групою молодих ентузіастів, які пройшли та задокументували всю довжину 8000 км Sentiero Italia, найдовшого пішохідного маршруту у світі. Участь взяли 3000 учасників з 10 країн та багатьох місцевих громад. Ця ініціатива є потужним і надихаючим прикладом того, як заохочувати повільну, сталу взаємодію з природною спадщиною та ландшафтами.

Коста Каррас †, Афіни, ГРЕЦІЯ (посмертно)
Лауреат Гран-прі за міжнародні відносини
Понад 50 років Коста Каррас невпинно працював на користь культурної та природної спадщини Греції та Європи, щоб створити більш стійкий, інклюзивний і красивий світ для теперішнього та майбутніх поколінь. . Він був далекоглядним природоохоронцем, видатним істориком і справжнім європейським лідером, який об'єднував і надихав людей у ​​всьому світі через спадщину.

Лауреати Гран-прі були обрані Правлінням Europa Nostra за рекомендацією незалежного журі експертів і отримають грошову винагороду в розмірі 10 000 євро кожен.

Нагороду Public Choice Award 2022 отримав проєкт Всесвітній день вишиванки, УКРАЇНА - щорічне міжнародне свято, яке сприяє збереженню культової української вишиванки як важливого елементу спадщини українського народу. Ця вражаюча ініціатива набрала найбільшу кількість голосів під час онлайн-опитування, в якому взяли участь майже 11 000 громадян з усієї Європи. 

Цього року вперше в історії переможець нагороди Public Choice Award отримає грошову винагороду в розмірі 10 000 євро.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.