У Лондоні відкопали унікальний мавзолей

Археологи, що ведуть розкопки в районі Саутварк на півдні Лондона, виявили унікальний мавзолей римських часів з стінами і підлогою, що добре збереглися.

Про це йдеться на BBC News Україна.

На думку вчених, мавзолей служив місцем поховання для заможних жителів Лондініуму за часів, коли Британія була римською колонією. Після реставрації мавзолею його планують перетворити на постійну експозицію.

Розкопки вели під керівництвом співробітників Лондонського археологічного музею (MOLA) за дорученням муніципальної служби транспорту.

За словами археологів, це не перший римський мавзолей, виявлений у Британії, проте він найкраще зберігся - з мозаїчною підлогою по центру і залишками сходів.

На подив дослідників, під першою мозаїчною підлогою була друга, зі схожим орнаментом. На їхню думку, мавзолей у якийсь момент вирішили перебудувати чи поновити.

У будь-якому випадку, зважаючи на все, це була солідна споруда, можливо, навіть двоповерхова.

Попри те, що мавзолей мав бути усипальницею, саркофагів у ньому не виявили. Натомість знайшли понад сотню монет, фрагменти керамічних виробів, черепиці та металу.

Це вже не перший подарунок, який дарує археологам Саутварк. Розкопки тут ведуть давно, і саме тут у 2022 році виявили найбільшу за останні 50 років мозаїку.

Співробітники музею створили тривимірну модель знайдених фрагментів мавзолею і сподіваються найближчим часом точно визначити його вік, а також можливого колишнього господаря.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.