У Луврі покажуть виставку ікон з колекції Музею Ханенків

Виставка "Біля витоків сакрального образу. Ікони з Музею Ханенків" триватиме в Луврі з 14 червня по 6 листопада.

Про це повідомила співробітниця Музею Ханенків Ольга Апенко.

У середині червня в паризькому Луврі відкриється виставка ікон з колекції Музею Ханенків "Біля витоків сакрального образу". Серед експонатів мікромозаїчна ікона Святого Миколая кінця ХІІІ століття, яку подружжя Ханенків придбало під час однієї з мандрівок.

"Проєкт, над яким ми (у режимі повної таємниці) працювали упродовж останніх півроку, нарешті відкривається. З наступного вівторка у залах Лувру презентуватимуться наші енкаустичні ікони з Музей Ханенків. Поряд із ними, вперше в історії цього музею, будуть тексти українською мовою", - зазначила Ольга Апенко.

Також відвідувачі зможуть побачити чотири виняткові ікони, датовані VI — VII ст. Святі Сергій і Вакх, Святий Іоанн Хреститель, Богородиця з Дитям і Святі Платон і Гликерія, які були передані музею в 1941 році.

Співпраця Лувру та Музею Ханенків розпочалася з пропозиції спільної наукової експертизи Синайських ікон (будуть представлені на виставці), які знаходяться в колекції Музею Ханенків у рамках масштабного дослідження Лувру візантійської світової спадщини. А в 2027 році в Луврі заплановано відкриття відділу мистецтва Візантії та християнства на Сході.

 

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.