В Іспанії затримали контрабандистів, які вивезли з України "скіфське золото"

Іспанська поліція повідомила про конфіскацію викрадених з України старовинних золотих виробів вартістю 60 мільйонів євро після того, як правоохоронці спіймали злодіїв при спробі продати їх у Мадриді.

Про це пише "Європейська правда" з посиланням на Reuters.

За даними правоохоронців, мова йде про 11 предметів, загалом ювелірні вироби, включаючи складні намиста, браслети й сережки, які датуються греко-скіфським періодом між VIII і IV століттями до нашої ери.

Прикраси були виставлені в одному з київських музеїв у 2009-2013 роках, а в 2016 році їх вивезли контрабандою з України, йдеться в заяві поліції Мадрида.

Як зазначають правоохоронці, на артефакти були підроблені документи, щоб виглядало так, ніби вони належать українській православній церкві. 

У межах цього розслідування заарештували трьох громадян Іспанії та двох громадян України — один з них православний священник. Їх викрили, коли вони продали один із викрадених предметів — золотий пояс із головами баранів — на приватному аукціоні в Мадриді. У Службі безпеки України додали, що затриманий православний священник був представником УПЦ Московського патріархату.

Поліція Іспанії не розкриває імен злодіїв. Але поліція показала відео, як виглядають вкрадені реліквії. Його проаналізувала Кореспондентка  Бабель Ганна Мамонова:.

"- Велика ажурна пектораль на відео. Це нагрудна царська прикраса з чотирьох джгутів із зображеннями тварин і рослин. У 2013 році вона точно була у власності приватного "Родовід музей" – зібрання артефактів, частина з яких чорна археологія.

- Флакон. Золота ємність для зберігання ароматичних олій, прикрашена сердоліком та зерню III ст. до н.е. Власність у 2013 році "Родовід музей".

- Ажурні золоті сережки. З одного боку голова коня, з іншого - барана, ІІ ст. до н.е. Власність у 2013 році "Родовід музей".

- Золота брошка. Власність у 2013 році "Родовід музей".

- Пектораль в один рядок з пастухами та тваринами. Власність у 2013 році "Родовід музей".

Це те, що відкопала в архіві, - фотографії 2009 і 2013 років. Тоді "Родовід музей" проводив виставки. Він сам передавав журналістам ці фото. У 2009 році в Мистецькому арсеналі була виставка, у 2013-му - золото виставляли на Міжнародному форумі інвестицій та інновацій. Після 2013 року "Родовід музей" фото не надсилав, тому акцентувала увагу саме на цій даті.

ТОВ Родовід Музей дотепер на 100 відсотків належить Ігорь Дідковському. Дідковський очолював Мистецький арсенал у 2007 – 2010 році. Причетний до розпилу бюджетних коштів при будівництві Арсеналу. Друг Петра та Віктора Ющенків. До Арсеналу Дідковський через групу компаній "Родовід" (також зустрічається назва "МИР") мав тісні контакти з Віктором Пінчуком. Через Індустріальний союз Донбасу контактував ще з одним приватним колекціонером - промисловцем - великим любителем скіфів Сергієм Тарутою", - зауважила Ганна Мамонова.

Нагадаємо, що колекція "скіфського золота", яка була виставлена в музеї в Нідерландах у 2014 році, коли РФ окупувала Крим, мали повернути в Україну. 9 червня Верховний суд Нідерландів підтримав рішення попередньої інстанції у справі про долю "скіфського золота" і постановив передати його Україні.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.