У Польщі відкрили скандальний пам'ятник жертвам Волинської трагедії

14 липня в селі Домостава Прикарпатського воєводства Польщі відкрили скандальний пам'ятник жертвам Волинської трагедії.

Про це пишуть польські ЗМІ.

Проект пам'ятника розробив скульптор Анджей Пітинський, автор, зокрема, Катинського пам'ятника у Джерсі-Сіті. Виготовлений із бронзи, покритої світло-коричневою платиною, пам'ятник, за задумом ініціаторів, має стати промовистим символом пам'яті польського народу про злочин геноциду, вчинений проти польського населення східних теренів ІІ Речі Посполитої. 

Монумент являє собою величезного орла з короною, на крилах якого назви місць, де українці вбивали поляків. У центральній частині орла вирізано хрест, а в щілину художник помістив дитину, наколоту на вила. За задумом автора, вони мають символізувати український тризуб. Останнім елементом пам'ятника є фігури батька, матері з немовлям, хлопчика та дівчинки, за якими на огорожі висять дитячі голівки, набиті на колочки. Висота пам'ятника з постаментом становить 20 метрів.

Монумент створено на замовлення Товариства ветеранів польської армії в Америці та завершено у 2017 році. Проте тривалий час проблемою було знайти місце, де можна було б встановити пам'ятник, оскільки низка міст відмовлялися. Зрештою, бургомістр гміни Яроцін Збігнєв Вальчак запропонував Домостав.

Пам'ятник викликав критику з боку українців. На думку депутата Миколи Княжицького, ідея "встановлення скандального пам'ятника" є "свідомою політичною провокацією, яка має на меті принизити гідність українців, поглибити розбіжності та зрештою знищити позитивні результати примирення" між поляками та українцями, "до чого закликав Папа Іван Павло ІІ".

Натомість президент Інституту національної пам'яті Кароль Навроцький  наголосив, що пам'ятник відповідає історичним подіям, а поляки мають право культивувати свою історію: "Пам'ятник відповідає тому, що робили українські націоналісти 120 тисяч років тому. Польські сусіди. Я визнаю, що немає націй, обраних для того, щоб пережити свою історію (...). Польща має право на збереження пам'яті".

 

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.