АНОНС: Лекція Володимира Бірчака "Секс, шпигуни та інші секрети КГБ"

15 листопада у Харкові відбудеться лекція історика Володимира Бірчака "Секс, шпигуни та інші секрети КГБ".

У рамках циклу історичних лекцій "Як подолати Росію: спитай історика" у Харкові відбудеться перегляд документального фільму "Київські файли" (Нідерланди, 2023) спільно з DOCUDAYS UA, а також лекція "Секс, шпигуни та інші секрети КГБ" Володимира Бірчака.

У 2015 році серед інших так званих "декомунізаційних" законів був прийнятий Закон України "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років". Відтоді в Україні відкрився повний доступ до всіх документів від ЧК до КГБ, ознайомитися із якими можуть усі охочі громадяни України, іноземці чи особи без громадянства. Відкриті документи КГБ містять безліч звітів про спостереження за громадянами. 

Українська дисидентка, нідерландський шпигун-аматор та французька туристка, яку 50 років тому зрадив "коханий", натрапляють в архіві на справи, відкриті на них самих. Ці історії стали основою для документального фільму "Київські файли" (Нідерланди, 2023). 

Історик Володимир Бірчак, який був історичним консультантом фільму, розповість про те, як документальна стрічка створювалась, як шукали і відбирали людські історії, що увійшли до нього, а також про те, як склалась доля його героїв. Крім того, ви дізнаєтеся у яких архівах шукати інформацію про репресованого родича та як написати заяву в архів, а також про те, як архіви змінили свою роботу у зв' язку із повномасштабним вторгненням рф на територію України.

Спікер: Володимир Бірчак – історик, редактор "Історичної правди", заступник директора Архіву СБУ (2014-2016), сержант бригади "Хартія". 

Модератор: Вахтанг Кіпіані, історик, співзасновник "Історичної правди", сержант бригади "Хартія". 

Коли: 15 листопада, 17.00

Де: м. Харків, ЄрміловЦентр (майдан Свободи, 4)

Перед подією просимо попередньо пройти реєстрацію за посиланням.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.