З національних іспитів у Грузії вилучили питання про боротьбу з РФ у XIX столітті

З екзаменаційних тестів з історії Грузії виключили питання про повстання проти царизму в першій половині XIX століття.

Про це пише агентство "Новости-Грузия", повідомляє "Європейська правда".

Повстання проти царизму в першій половині XIX століття - ключові події, які стали відповіддю на анексію Грузії Російською імперією і ліквідацію її державності. 

Програму з грузинської мови та літератури теж суттєво урізали. Зміни викликали обурення в академічному середовищі. 

"Режим сьогодні настільки антигрузинський і настільки проросійський, що це практично продовження тієї проросійської політики, яку вони проводили весь цей час", – сказав історик Темо Папаскірі у коментарі TV Pirveli.

Опозиційна президентка Грузії Саломе Зурабішвілі впевнена, що зміни стали відображенням державної політики, спрямованої на витіснення національно-патріотичних ідей.

Міністерство освіти Грузії заявило, що зміни служать інтересам абітурієнтів. Відомство стверджує, що екзаменаційні тести тепер охоплюють тільки обов'язкову шкільну програму.

"Навчальна програма не змінилася, і з програми не було виключено жодного твору. Нова програма Єдиних національних іспитів ґрунтується тільки на обов'язковій літературі, передбаченій національною навчальною програмою", – йдеться в його заяві.

Міносвіти зазначило, що список обов'язкової літератури переглядають із залученням експертів. Відомство пообіцяло запропонувати додати твори, які зникли з плану іспитів, "а також усі ті твори, які надалі сприятимуть формуванню національно-патріотичних цінностей".

 
Теми

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.