АНОНС: Лекція Радомира Мокрика "Русифікація vs українська культура: уроки українських дисидентів"

У рамках циклу історичних лекцій "Як подолати Росію: спитай історика" 18 січня у Харкові відбудеться лекція "Русифікація vs українська культура: уроки українських дисидентів" історика, культоролога, автора книжки "Бунт проти імперії" Радомира Мокрика.

Радомир Мокрик розповість, як радянська влада проводила політику русифікації, вульгаризувала культуру та переписувала історію, а також як українські дисиденти протистояли цим процесам. Лекція стане цікавою для всіх, хто прагне глибше зрозуміти механізми культурного опору та згадати, як українські дисиденти боролись проти русифікації, і послухати цікаві факти та щемкі гострі історії, які підготував дослідник.

Цикл історичних лекцій "Як подолати Росію: спитай історика" започаткував Вахтанг Кіпіані.

Учасники розмови:

Радомир Мокрик – історик, культуролог, автор книжки "Бунт проти імперії: українські шістдесятники", автор публікацій на сайті "Історична правда" та журналу "Локальна історія". Викладає в Українському католицькому університеті у Львові, та, від початку повномасштабного російського вторгнення, викладає дистанційно у Карловому університеті в Празі.

Модератор зустрічі – Вахтанг Кіпіані – історик, засновник "Історичної правди", сержант 13-ї бригади оперативного призначення Національної гвардії України "Хартія".

Організатори: 13-та бригада НГУ "Хартія", ЦСМ ЄрміловЦентр, видавництво Vivat

Коли: 18 січня, 17:00

Де: Харків, ЄрміловЦентр (майдан Свободи, 4)

Вхід вільний. Реєстрація за посиланням.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.