Юрія Рейта нагородили орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня

Лідер Громадської ініціативи з догляду за могилами воїнів УНР у Варшаві Юрій Рейт указом Президента України нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.

Про це йдеться в Указі Президента України №145/2025 від 26 лютого 2025 року.

"За вагомий особистий внесок у зміцнення міждержавного співробітництва, підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, популяризацію Української держави у світі постановляю - Нагородити орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня Рейнта Юрія - лідера Громадської ініціативи з догляду за могилами воїнів Української Народної Республіки у Варшаві, Республіка Польща", - пише у документі.

Юрій Рейт — перший голова Об'єднання українців у Польщі. Президент Європейського конгресу українців (1995—1996), голова Головної ради Об'єднання українців у Польщі (1996—1998). Тепер займається впорядкуванням українських військових поховань у Польщі.

"У цей час хочу згадати гурт людей. Ваша стійкісь поглядів про минуле, стратегічне інвестування у майбутнье - давала мені силу і впевність що до реалізації починів корисних для чергових поколінь українців: будування іміджу України у світі, допомога у розвитку державотворчих, а водночас європейських стандардів в усіх сферах функціонування незалежної, демократичної України та будови добросусідських полсько-українських відносин", - зазначив Юрій Рейт на своїй сторніці у Фейсбук.

Орден князя Ярослава Мудрого  — державна нагорода України для нагородження громадян за видатні заслуги перед Україною в галузі державного будівництва, зміцнення міжнародного авторитету України, розвитку економіки, науки, освіти, культури, мистецтва, охорони здоров'я, за визначні благодійницьку, гуманістичну та громадську діяльність. Знак ордена князя Ярослава Мудрого V ступеня виготовляється зі срібла, зворотний бік знака плоский, з вигравіюваним номером знака та словами "Мудрість, честь, слава".

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.