IN MEMORIAM: На Донеччині загинув історик Назар Олещук

На фронті загинув 33-річний молодший сержант Назар Олещук, який служив у 87-му окремому батальйоні забезпечення ЗСУ.

Про це повідомляє Національна академія наук України.

"Герой поліг за волю та Незалежність України 22 березня 2025 року, виконуючи бойове завдання на Донецькому напрямку. Висловлюємо співчуття родині, близьким, друзям і побратимам загиблого воїна. Дякуємо за захист, Назаре. Завжди пам'ятатимемо", – написали у НАНУ.

Назар Олещук навчався на історичному факультеті Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара. На бакалавраті обрав спеціальність "Історія", а в магістратурі – "Архівознавство".

Після завершення навчання чоловік вступив до аспірантури Інституту історії України НАН України. До початку повномасштабного вторгнення жив у Польщі, мав успішний бізнес, але повернувся і став на захист України.

Похорон героя відбудеться 27 березня о 10:30 у селі Вишневе П'ятихатського району Дніпропетровської області.

 
Назар Олещук

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.