На острові Хортиця знайшли срібні арабські монети часів Середньовіччя

В історико-культурному комплексі "Запорозька Січ" презентували срібні монети типу дирхеми періоду Середньовіччя.

Про це повідомили в Національному заповіднику "Хортиця".

Старовинні арабські монети знайшли у 2024 році після падіння рівня води у Дніпрі, яке сталося внаслідок підриву російськими окупантами Каховської ГЕС. Цінні артефакти знайшов на острові Хортиця співробітник Національного заповідника "Хортиця" Микола Свидрань під час огляду берегової лінії. 

"Під час моніторингу узбережжя річки Дніпро ми виявили спочатку одну монету, почали вивчати її. Вона виготовлена зі срібла. Це цікава знахідка. Знайшли інформацію, що такі монети поштучно не лежать, як правило, це або скарби, або загублені гаманці. Після повторної перевірки цього місця ми виявили ще 45 монет. Загалом знайшли 46 монет ІХ-Х ст. Вони були розсипані між камінням. Скоріш за все, це був кошель, але він не зберігся", – розповів Укрінформу старший адміністратор відділу музейних комунікацій Національного заповідника "Хортиця" Микола Свидрань

Ця знахідка підкреслює жвавість торгових шляхів, які проходили через цей регіон у період Русі. Одним із найважливіших був Шлях із варягів у греки по річці Дніпро, який з'єднував Чорне і Балтійське моря.

Науковці зазначають, що це вперше, коли арабські монети були знайдені у Запоріжжі. На монетах є напис арабською мовою. Це монети типу дирхеми періоду Середньовіччя, належать династії Саманідів, яка створила Саманідську державу в Середній Азії, що існувала впродовж 819-999 років, після розпаду арабського халіфату.

Більша частина знайдених монет – у дуже гарному стані. Реставратор Андрій Денисенко разом з колегою працювали над реставрацією артефактів упродовж двох місяців. Надалі планується детальніше вивчення походження монет та виставка скарбу для відвідувачів.

 

Справа Шухевича: політична міфологія та дослідницькі підходи

Тема колабораціонізму українського визвольного руху у Другій Світовій війні з нацистами вперше чітко проартикульована на початку 1960-х, коли професор Берлінського університету Альберт Норден заявив у жовтні 1959 року, нібито бійці батальйону "Нахтігаль" у перші дні нацистської окупації Львова вбили до трьох тисяч поляків та євреїв. У квітні 1960 року у Москві влаштували прес-конференцію, на якій, серед іншого, представили двох начебто свідків подій. З тих часів за "Нахтігалем" та Романом Шухевичем почала закріплюватися на Заході слава колаборанта та воєнного злочинця.

30 червня 1941. Як Бандера Незалежність відновлював

Події у Львові стали сигналом для тисяч оунівців і їхніх симпатиків. По всіх селах і містечках Західної України відбувалася один і той же сценарій: група молодих ентузіастів захоплювала приміщення владних органів — хоча це сказано надто гучно, адже «Совєти ще не пішли, а німці ще не прийшли» і влада фактично валялася на вулиці.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.