АНОНС: Відкриття виставки "Позивний «Кобзар». В обороні ідентичності"

20 травня у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького відбудеться відкриття виставки "Позивний «Кобзар». В обороні ідентичності" .

"Позивний "Кобзар". В обороні ідентичності" — міжмузейний проєкт у Львові, який презентує Національний музей Революції Гідності.

Проєкт розглядає, як Тарас Шевченко "говорить" до нас у XX–XXI столітях: через образ, слово, інтонацію часу. Як його "позивний" – сигнал крізь століття – знову набуває сили в момент національного випробування. Його слова та образи залишаються потужним "позивним" для національної мобілізації — від визвольних рухів до Майдану і сьогоднішньої війни.

Виставка показує еволюцію образу Тараса Шевченка — від поета в кожусі до учасника боротьби й культурного побратима сучасних українців. Вона закликає глядача замислитись: ким є Шевченко сьогодні? Що в його словах актуальне зараз? І чому він і сьогодні надихає на перемогу?

На виставці ви побачите понад сотню експонатів: скульптури, картини, медалі, книжки, поштові листівки, архівні справи, світлини та плакати різного часу.

Організатори: Національний музей Революції Гідності, Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Партнери: Національний музей Тараса Шевченка, Львівський історичний музей, Музей шістдесятництва (філія Музею історії міста Києва), - Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Державна архівна служба України, Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва, - Центральний державний архів вищих органів влади та управління України, Центральний державний архів громадських об'єднань та україніки, Галузевий державний архів СБУ, ДП "Національний центр Олександра Довженка", БО "Фонд Алли Горської та Віктора Зарецького", Галерея Vakulenko Art Consulting.

Коли: 20 травня о 16:00

Де: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20)

Вхід в день відкриття вільний.

Виставка триватиме до 29 червня 2025 року.

 

Справа Шухевича: політична міфологія та дослідницькі підходи

Тема колабораціонізму українського визвольного руху у Другій Світовій війні з нацистами вперше чітко проартикульована на початку 1960-х, коли професор Берлінського університету Альберт Норден заявив у жовтні 1959 року, нібито бійці батальйону "Нахтігаль" у перші дні нацистської окупації Львова вбили до трьох тисяч поляків та євреїв. У квітні 1960 року у Москві влаштували прес-конференцію, на якій, серед іншого, представили двох начебто свідків подій. З тих часів за "Нахтігалем" та Романом Шухевичем почала закріплюватися на Заході слава колаборанта та воєнного злочинця.

30 червня 1941. Як Бандера Незалежність відновлював

Події у Львові стали сигналом для тисяч оунівців і їхніх симпатиків. По всіх селах і містечках Західної України відбувалася один і той же сценарій: група молодих ентузіастів захоплювала приміщення владних органів — хоча це сказано надто гучно, адже «Совєти ще не пішли, а німці ще не прийшли» і влада фактично валялася на вулиці.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.