У Львові презентували відреставроване видання "Кобзаря" 1886 року

Дім Франка у Львові відкрив унікальну виставку одного експоната - відреставрованого видання "Кобзаря" 1886 року.

Про це повідомили у Домі Франка, пише "Твоє місто".

Книга містить в собі лише одну поему Шевченка – "Гайдамаки" і видана вона була роком раніше – 1885-го. Видання побачило світ у Санкт-Петербурзі, де її планували перевидавати протягом року, створюючи ілюзію "свіжості", тому офіційною датою видання було названо 1886 рік. Унікальними елементами книги є двомовний переклад та тонко виконані гравюри Опанаса Сластіона.

"Кобзар" вийшов накладом в більш як 7000 примірників та коштувала шість карбованців. Дмитро Яворницький, відомий український історик, який написав передмову до цього видання, скаржився, що не може дозволити собі примірник книги, до якої сам і доклався.

Видання "Гайдамаків" знайшли у фондах бібліотеки Музею Франка. Однак прослідкувати шлях книги не вдалося. Єдиною підказкою залишається хіба лист Івана Франка до Михайла Драгоманова, в якому він згадує про "деякі книги [...] а іменно ілюстровані "Гайдамаки"", що їх він відправляв другу, - розповіла завідувачка сектору книжкових фондів у Домі Франка Богдана Мелих.

Копію цього листа можна побачити на виставці. Також можна розглянути оцифровані та збільшені гравюри Опанаса Сластіона. Художник змальовував пейзажі з реальних місць, про які йшлось в "Гайдамаках", витративши на створення сорока ілюстрацій два роки, намагаючись встигнути до 25 річниці смерті Шевченка.

Над оновленням книги працювали близько місяця, її повністю перепрошили. Реставраторами книги стали Богдана Крипʼякевич та Руслан Бондар.

Виставка буде доступною протягом тижня, після чого книга повернеться у книжкові фонди музею.

 
Фото: Твоє місто

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.