Історикиню Наталію Старченко номінували на нагороду "Амбасадор нової Європи" 2024 року

Українська історикиня Наталія Старченко увійшла до фіналу престижної премії «Амбасадор Нової Європи» 2024 з книжкою «Ukraińskie światy Rzeczypospolitej. Opowieści o historii» — польським перекладом її праці «Українські світи Речі Посполитої. Історії про історії».

Про це пише Суспільне.

"Українські світи Речі Посполитої. Історії про історії" української історикині Наталії Старченко — це глибоке, захопливе дослідження, що розкриває маловідомі сторінки життя української шляхти у XVII столітті — в просторі багатонаціональної Речі Посполитої. Книжка містить ілюстрації ХV–ХVІІ століть та додатки, які краще розкривають історичний період — "Мапа Речі Посполитої, 1619", "Мапа Руських воєводств Речі Посполитої, 1648", "Словник історичних понять і реалій", "Законні ціни" (на товари того часу). Польською книжку переклали Томаш Годана та Катажина Котинська.

У фінал міжнародної нагороди "Амбасадор нової Європи" 2024 року увійшов також український письменник Андрій Любка та його книжка "Війна з тильного боку". 

Журі премії обрало тільки 5 фіналістів серед 58 видань, допущених на конкурс. Окрім Любки та Старченко на перемогу претендують: польські історик, архітектор Лукаш Галусек та письменник Міхал Вішневський з книгою "Соцмодернізм. Архітектура в Центральній Європі часів холодної війни"; польський історик Пьотр Мацей Маєвський з книгою "Бридке слово на "к" . Про колаборацію"; польський історик Міхал Пшеперський "Дикий Схід. Трансформація по-польськи 1986–1993".

Премію "Амбасадор Нової Європи" з 2011 року вручає Європейський центр Солідарності в Гданську та Колегіум Східної Європи ім. Яна Новака-Єзьоранського у Вроцлаві. Цією нагородою відзначають книги, які "сміливо і безкомпромісно руйнують стереотипи, що визначають Європу та її мешканців, і шукають відповіді на питання, чим є Європа сьогодні".

Переможця або переможицю оголосять на початку вересня, церемонію нагородження проведуть у межах Гданського книжкового ярмарку 14 вересня. Лауреатка чи лауреат отримає медаль, диплом та грошову премію у розмірі 20 тисяч злотих. Також нагородять і видавців книжки.

 

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.