Спецпроект

На Прикарпаття повернувся дерев’яний тризуб Бандери

Дерев'яний тризуб Степана Бандери передав Прикарпаттю о. Іван Боярчук із Чікаго.

Це один із найцінніших експонатів унікальної колекції, розпорядником якої є священик, пише Gazeta.ua.

На Прикарпатті - це вже третій релікт, який прибув з-за океану до Франківщини.

Настоятель української автокефальної церкви святої Покрови з американського міста отець Іван отримав свого часу унікальну спадщину реліквій та старожитностей від Владики Петра Колісника, очільника Спілки Визволення України під псевдо "Дніпро",

"Владика доручив мені цю колекцію з тим, аби її побачила Україна", - говорить отець Іван.

За словами о.Івана Боярчука, у колекції Владики Петра Колісника - чимало іменних подарунків від провідника ОУН Степана Бандери.

Зокрема, кишеньковий цілком справний годинник з вигравіруваним написом: "П.Коліснику від С.Бандери,1947 р.",

Однак, за словами Вишиванюка, коли він був у Чікаго й познайомився з владикою, той передав йому іменний годинник.

"Нині цей годинник у мене, уявляєте, він і досі ходить. А ще маю книгу "Місія України", яку видали у Канаді у 1957 році. Тут вміщено Конституцію України. Я ці експонати обов'язково передам у музей Петра Колісника", - сказав голова Івано-Франківської ОДА
Василь Вишиванюк.

За словами очільника області, митрополит Петро Колісник - це дійсно великий патріот, "про якого, на жаль, мало знають на його батьківщині".

"А за масштабністю це, по-суті, третя за величиною постать після Романа Шухевича і Степана Бандери", - каже Вишиванюк.

Незабаром на околиці обласного центру, на об'їздній дорозі неподалік авто ринку, зведуть музей Петра Колісника.

Біля музею буде збудована невеличка церква і декілька бункерів. Це буде своєрідний сучасний парк партизанської слави.

Теми

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.