Спецпроект

В Красноярському краї будують притулок для колекції рубанків

У місті Єнісейськ Красноярського краю буде створено музей рубанків, аналогів якому в Росії немає. Регіональні власті вважають, що створення такого майданчика підвищить приплив туристів у край.

Про це пише Утро.ru.

Музей створюється на основі колекції рубанків жителя Енісейська, пенсіонера Віталія Іслентьєва, яка була відзначена Золотою Зіркою Книги рекордів Росії.

Наразі в колекції - 1075 рубанків. Найбільш цінними надбаннями останнього часу Іслентьєв вважає рубанки, вивезені з населених пунктів, що потрапили під затоплення Богучанської ГЕС. Також колекція збагатилася найбільшим на сьогоднішній день експонатом, створеним на початку XX століття - бондарним рубанком кустарного виробництва під назвою "Шмига", довжина якого 1 м 35 см.

Створення музею ведеться "усім миром". Наразі закінчено заливку фундаменту нової будівлі, вже є пиломатеріали для будівництва.

Для оформлення заявки в Книгу рекордів Гінесса був проведений збір коштів. Заявка успішно пройшла першу стадію розгляду. Зараз Віталій Іслентьєв готує пакет документів, необхідних для подальшої оцінки колекції.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.