Спецпроект

Центр Риму хочуть перетворити на археологічний музей під відкритим небом

30-метровий проспект Віа деї Форі Імперіалі, що розрізає Римський форум навпіл і відокремлює основний, класичний форум від пізнішого, імператорського, незабаром закриють для приватних автомобілів.

Про це пише expert.ru.

Ця вулиця побудована в 1924-32 роках Беніто Муссоліні і тягнеться від Колізею до Пьяцци Венеція.

Розмови про її закриття заради збереження форуму, який повільно руйнують вихлопні гази автомобілів, ведуться давно, з 70-х років минулого століття. Однак віз, як мовиться, і нині там. Для автотранспорту проспект закривають тільки по неділях.

Прибирати Віа деї Форі Імперіалі, принаймні, зараз, ніхто не збирається, проте багато що на цій вулиці зміниться за три тижні. З 1 серпня завдяки новому меру Рима, Ігнаціо Маріно, вона закривається для особистого автотранспорту. Проїзд по цій вулиці буде дозволений тільки для таксі та міських автобусів. Дорожній рух має зменшитися в 20 разів, з нинішніх 1200 одиниць автотранспорту на годину до 60.

Ігнаціо Маріно, хірург-трансплантолог за першою професією, відомий тим, що першим пересадив людині печінку бабуїна. Тепер він прославиться і як рятівник історичного серця Риму. Обіцянка зробити центром Риму Римський форум і перетворити зону навколо Колізею в пішохідну, вважають політологи, принесло йому перемогу на нещодавніх мерських виборах. Екс-хірург мріє перетворити історичний центр італійської столиці у величезний археологічний парк. Проект потребуватиме чималих коштів, яких у столичній скарбниці, звичайно, зараз немає. Але, закриваючи Віа деї Форі Імперіалі для приватного автотранспорту, градоначальник впевнений, що він рухається в правильному напрямку.

Теми

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.