У Португалії знайшли уламки 400-річного корабля

Археологи у Португалії виявили зерна перцю, фрагменти китайської порцеляни та бронзову гармату серед уламків затонулого 400-річного корабля, який колись здійснював рейси між Європою та Індією.

Уламки досі не ідентифікованого судна були знайдені на початку вересня командою експертів, що оглядала територію навколо риболовецького порту Кашкайш, у 24 км на захід від Лісабону, – повідомляє ІА ЗІК із посиланням на Guardian.

 Фото: theguardian.com

Площа уламків, що перебувають приблизно на глибині 12 метрів, становить близько 100 метрів завдовжки та 50 метрів завширшки.

Дослідники стверджують, що це відкриття може розповісти як про торговельне минуле Португалії, так і про місце порту Кашкайша у ньому. "Ми знайшли корабель 4 вересня, скориставшись геофізичними дослідженнями та дайверами", – сказав Хорхе Фрейр, морський археолог та науковий керівник підводного археологічного дослідження.

"Ми не знаємо назви цього корабля, проте можна стверджувати, що це португальське судно з кінця XVI або початку XVII-го ст.", – сказав він.

Мер Кашкайша Карлос Каррейрас назвав це відкриття одним з найважливіших археологічних знахідок останнього десятиліття.

"Це надзвичайне відкриття, яке дозволяє нам дізнатись більше про нашу історію, зміцнити нашу колективну ідентичність та спільні цінності", – сказав Каррейрас. "Це, безумовно, зробить нас більш привабливими та конкурентоспроможними", – додав він.

Нагадуємо, що недавно словацький грибник знайшов два шоломи бронзової доби.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.