Спецпроект

1945: США проти Японії. Кольорова кінозйомка з атакуючих літаків

Літаки атакують аеродроми, поїзди, промислові споруди, кораблі, стріляють по інших літаках. Страшна і красива нарізка бойових епізодів.

Це кадри з кіноапаратури (так званих "фотокулеметів"), встановленої в американських літаках, які діяли проти Японії на Тихоокеанському фронті в останній рік Другої світової.

Вони збереглися у архіві італійського історика Вінсенте Романо.

Цитата:

"- Де ви дістаєте стільки плівки? - поцікавився Майкл, згадавши, як важко дістати навіть одну касету фотоплівки на місяць у військовій крамниці.

Священник хитро примружився і приклав пальця до носа.

- Спершу було важко, але тепер усе в порядку. Я дістаю найкращу плівку у світі. Коли хлопці повертаються з завдання, я прошу у авіаційного інженера дозволу відрізати незасвічені кінці плівки на фотокулеметах. Ви не уявляєте собі, скільки плівки можна здобути таким чином."

Ірвін Шоу, "Молоді леви"

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.