Спецпроект

1945: США проти Японії. Кольорова кінозйомка з атакуючих літаків

Літаки атакують аеродроми, поїзди, промислові споруди, кораблі, стріляють по інших літаках. Страшна і красива нарізка бойових епізодів.

Це кадри з кіноапаратури (так званих "фотокулеметів"), встановленої в американських літаках, які діяли проти Японії на Тихоокеанському фронті в останній рік Другої світової.

Вони збереглися у архіві італійського історика Вінсенте Романо.

Цитата:

"- Де ви дістаєте стільки плівки? - поцікавився Майкл, згадавши, як важко дістати навіть одну касету фотоплівки на місяць у військовій крамниці.

Священник хитро примружився і приклав пальця до носа.

- Спершу було важко, але тепер усе в порядку. Я дістаю найкращу плівку у світі. Коли хлопці повертаються з завдання, я прошу у авіаційного інженера дозволу відрізати незасвічені кінці плівки на фотокулеметах. Ви не уявляєте собі, скільки плівки можна здобути таким чином."

Ірвін Шоу, "Молоді леви"

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.