19 лютого в історії

197 - римський імператор Септимій Север у кривавій битві, в якій брало участь до 150 тисяч чоловік, розбив біля міста Лугдун (сучасний Ліон) у Галлії армію намісника Британії Клода Альбіна.
По суті, це була битва за владу над Римською імперією. Альбін був колишнім союзником і співправителем Септимія. Основу військ імператора становили дунайські легіони, а війська Альбіна складалися з британських , галльських і іспанських загонів.
Після поразки Альбін утік до міста, де або наклав на себе руки, або був убитий своїми ж воїнами. Лугдун, що надав підтримку заколотникові, був розграбований армією імператора і спалений практично дотла

1473 - народився Миколай Коперник, польський астроном, який вчинив переворот у науці створенням геліоцентричної системи світу

Відновлене за знайденим черепом обличчя Коперника (ліворуч)
та найвідоміший мальований портрет (у молодості)

1674 - укладено Вестмінстерський мир, за яким Нідерланди передали Нью-Амстердам Англії. Пізніше місто було перейменоване у Нью-Йорк

1726 - у Росії засновано Верховну таємну раду

1793 - російська імператриця Катерина II видала указ, яким розірвала всі відносини з революційною Францією, зокрема заборонила ввезення до Росії відомостей, журналів та інших творів із Франції

1837 - через дев'ять днів після загибелі Олександра Пушкіна Михайло Лермонтов написав вірш "На смерть поета"

1846 - у місті Остін уряд Республіки Техас офіційно передав владу штатові Техас.
Завершення анексії незалежного Техасу Сполученими Штатами

1847 - лікар Федір Іноземцев уперше в Росії провів хірургічну операцію під ефірним наркозом

1855 - французский математик і астроном Урбен Левер'є склав першу карту погоди

1878 - американський винахідник Томас Едісон запатентував фонограф.
Перший зразок, який коштував усього 18 доларів, програв дитячу пісеньку "У Мері був баранець" ("Mary had a little lamb")

1881 - Канзас став першим штатом США, де було впроваджено "сухий закон"

1905 - у Баку почалися масові зіткнення між вірменами й азербайджанцями, в ході яких загинули сотні людей

1915 - військові кораблі Британії і Франції увійшли в Дарданелли й обстріляли турецькі форти. Так почалася Дарданельська операція Антанти в І Світовій війні, яка тривала майже 11 місяців. Метою Антанти було захоплення чорноморських проток Дарданелли і Босфор, а також Константинополя.
Початок операції провалився. Три броненосці (один французький і два англійські) були потоплені, ще чотири (по парі на кожного союзника) виведені з ладу, загинуло близько 2000 моряків.
Наприкінці серпня стало ясно, що Дарданельська операція зазнає невдачі. Евакуацію десантів Антанти з Галліполі було завершено на початку січня 1916 р. Операція закінчилася перемогою військ Османської та Німецької імперій.

Турецька батарея в Галліполі


Для Антанти поразка в Дарданелльській операції обернулося великими проблемами. Багато в чому завдяки успіху Туреччини та Німеччини Болгарія вступила у війну на їхньому боці. Британська імперія втратила загалом 490 тисяч осіб убитими, пораненими, зниклими без вісті й полоненими. При цьому лише з Австралії й Нової Зеландії загинуло й потрапило в полон понад 35 тисяч вояків.
Главою британського Адміралтейства тоді був Уїнстон Черчілль

1921 - в СРСР вийшов перший номер профспілкової газети "Труд"

1937 - у Дніпропетровську почався суд над членами  "контрреволюційної фашистської організації"  "Національний союз німців України"

1938 - завершила роботу перша у світі дрейфуюча науково-дослідна полярна станція  "Північний полюс-1" (СРСР).
Полярники Іван Папанін, Петро Ширшов, Євген Федоров і Ернст Кренкель провели на крижині 274 діб, почавши шлях із полярного району 21 травня 1937 р. Через дев'ять місяців дрейфу на південь їх винесло в Гренландське море - крижина пропливла більше 2000 км. Після того, як від крижини залишився уламок шириною близько 30 метрів. Експедицію було вирішено евакуювати на криголамами  "Таймир" і  "Мурман"

Намет на крижині першої
дрейфуючої експедиції

1940 - народився Сапармурат Ніязов, президент Туркменистану, який створив культ Туркменбаші (1990-2006)

1954 - ухвалено указ президії Верховної Ради СРСР про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу Радянської України

1955 - відкрито регулярне залізничне сполучення Москва-Берлін

1964 - на екрани Франції вийшов фільм режисера Жака Демі "Шербурзькі парасольки" із Катрін Деньов у головній ролі.
Музика, написана до фільму Мішелем Леграном, здобула популярність на всіх континентах

1978 - в аеропорту Ларнаки (Кіпр) єгипетські спецназівці провели операцію зі звільнення літака, захопленого палестинськими терористами. При цьому влада Кіпру, яка не дала санкції єгипетським командос, влаштувала бій з антитерористичним загоном єгиптян; у стрілянині 15 бійців із Єгипту загинуло.
Інцидент призвів до розриву зв'язків між Єгиптом і Кіпром

1986 - запущена радянська орбітальна станція "Мир" (працювала на орбіті до березня 2001 р.)

Станція "Мир"

1986 - впроваджено комерційну заборону на полювання на китів

1991 - Дмитро Добрий-Вечір, Ігор "Хірург" Лемешко та Олег "Льотчик" Козлов у Києві заснували рок-групу "Вій" (перша репетиція)

1992 - Верховна Рада України затвердила тризуб як Малий герб України.
Текст постанови, підписаної головою ВР Іваном Плющем:  "Затвердити тризуб як малий герб України, вважаючи його головним елементом великого герба України (кольорове та схематичне зображення герба додаються). Зображення Державного герба України поміщується на печатках органів державної влади і державного управління, грошових знаках та знаках поштової оплати, службових посвідченнях, штампах, бланках державних установ з обов'язковим додержанням пропорцій зображення герба, затвердженого пунктом I цієї Постанови ".
Великий Герб України досі не затверджено

 

1993 - Джохар Дудаєв затвердив нову конституцію Чечні й оголосив про перенесення війни на територію Росії

1997 - у віці 92 років помер фактичний лідер КНР Ден Сяопін

1997 - на соборі Російської православної церкви "відлучені від церкви" колишній митрополит Київський Філарет, який із 1995 р. очолив Українську православну церкву - Київський патріархат, а також правозахисник і депутат Гліб Якунін

1999 - у США затриманий колишній прем'єр-міністр України, народний депутат Павло Лазаренко.
Після нетривалої відсидки у Швейцарії (де в грудні Лазаренко був обвинувачений у відмиванні брудних коштів і випущений під заставу 3 млн. доларів) американці арештували його в аеропорту Нью-Йорка за порушення візового режиму.
Перед цим, 17 лютого, Верховна Рада України дала згоду на притягнення Лазаренка до кримінальної відповідальності

2008 - хворий Фідель Кастро оголосив, що не погодиться знову обійняти пости голови Держради і верховного головнокомандувача при формуванні вищих органів державної влади Куби

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.