Спецпроект

Як світ вшановує пам'ять тих, хто загинув у 1932-1933 роках

Від Сербії до Австралії - розклад заходів, присвячених Дню пам'яті жертв голодоморів.

По всьому світові проходять акції вшанування пам'яті жертв Голодомору-геноциду 1932-1933 років, повідомляє прес-служба Центру досліджень визвольного руху.

Австралія

В суботу, 27 листопада, пройдуть панахиди та запалять свічки моління в містах Канберра (пам'ятник жертвам Голодомору, церква Святого Миколая) о 19:32, Aделайда (пам'ятник жертвам Голодомору, церква Святого Михаїла) о 10:30, Перт (перед пам'ятником, Церква Cвятого Івана Хрестителя) о 19:15, Нобел Парк о 14:00, Джелонг о 19:32.

У неділю, 28 листопада, в містах Cідней (панахида, громадський поминальний захід та демонстрація виставки), Брізбен о 9:30, Мельбурн о 10:00, Ньюкасл о 9:30.

Вірменія

В суботу, 27 листопада, в Єревані в церкві Сурб Зоравар відбудеться панахида та будуть запалені свічки пам'яті.

В культурному центрі національних меншин пройде культурно-просвітницький захід з показом документальних фільмів про Голодомор.

Греція  

В суботу, 27 листопада, в українській надільній школі пройде урок Пам'яті та покажуть документальний фільм.

У неділю, 28 листопада, в Афінах (церква Святої Трійці) та Малакасі (храм Живоносного джерела) відбудуться панахиди, реквієм за жертвами Голодомору та будуть запалені свічки пам'яті.

Іспанія

26 листопада в Іспансько-українському центрі відбудеться Вечір пам'яті із запаленням Свічки пам'яті з участю представників Посольства України, іспанської влади (представників уряду Мадридської автономії), представників різних національностей.

27 листопада - проведення уроків Пам'яті в суботніх українських школах.

28 листопада - панахида та запалення Свічки пам'яті в церкві «Buen Suceso».

Італія

21 листопада на центральній площі Рима відбулася панахида та засвітили свічки.

Канада

27 листопада у містах Канади (Ванкувер (Британська Колумбія), Оттава, Гамільтон, Лондон, Ошава, Сент Кетеринс, Торонто і Віндзор) відбудуться панахиди та засвітять свічки, о 19:32 розпочнеться хвилина мовчання, під час якої десять разів битимуть церковні дзвони.

На жалобних акція в Канаді цього року читатимуть списки жертв з Вінницької області та встановлять 33 чорні прапори з національним прапором в центрі біля урядових будівель та шкіл.

Португалія

У неділю, 28 листопада, у Лісабоні на площі Мартін-Моніж відбудеться панахида та будуть запалені свічки пам'яті. Українці також подали петиції до португальського Парламенту визнати Голодомор Геноцидом.

Сербія

26-27 листопада у Белграді, Новому Саді, Кулі, Вербасі, Стремській Митровиці та Інджії пройдуть панахиди та засвітять свічки.

Сполучені Штати Америки

27 листопада у містах США - серед яких Вашингтон, Чикаго, Філадельфія, Глен Спей, Клівленд, Нью-Йорк, Філадельфія, Йонкерс - українці запалять свічки пам'яті.

Раніше пройшли панахиди та громадські заходи:

19 вересня відбувся щорічний День пам'яті геноциду українського народу в Чикаго, штат Іллінойс.

1-3 жовтня - у Філадельфії, штат Пенсильванія.

7 листопада - Глен Спей, штат Нью-Йорк.

12-15 листопада пам'ять жертв геноциду вшановували у Клівленді, штат Огайо.

17-18 листопада - в Віппані, штат Нью-Джерсі.

20 листопада у Нью-Йорку відбулося щорічне вшанування геноциду в Україні в соборі Св. Патріка.

Франція

18-28 листопада в Парижі триває виставка "Невідомий геноцид українців 1932-1933"

21 листопада в Парижі відбулася мовчазна хода, панахида та реквієм у Соборі Паризької Богоматері та у церкві Святого Сімона.

27 листопада о 19:00 розпочнеться жалобний захід, хвилина мовчання та запалять свічки в Парижі, а о 14:30 в Ліоні.

Хорватія

25 листопада в Загребі демонструватиметься фотовиставка про геноцид.

27 листопада в Загребі та інших містах країни пройдуть молитви та запалять свічки.

Чехія

28 листопада - похід та віче (Старомєстська площа) у Празі о 10:30.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.