Спецпроект

У Римі знайдена гробниця Калігули

На півдні Риму, поблизу озера Немі, де в імператора Калігули була вілла, поліція заарештувала розкрадача гробниць, який намагався вкрасти частину 2,5-метрової стародавньої статуї.

Затримання відбулося, коли лиходій завантажував фрагмент скульптури в машину. Завдяки затриманню зловмисника вдалося знайти загублену гробницю Калігули, повідомляє "Дзеркало тижня" із посиланням на "Ґардіан".

За словами поліцейських, виявлена "чорним археологом" статуя "взута" в армійські чоботи - каліги, улюблене взуття імператора. ("калігула", власне, латиною і означає "чобіток" - ІП)

За попередніми оцінками, вартість статуї складає близько мільйона євро. Вона виконана з рідкісного грецького мармуру.

Цей матеріал - а також той факт, що монумент зображує Калігулу на троні у багатому вбранні - дають підставу думати, що статуя перебувала в імператорській гробниці.

Після допиту заарештований привів поліцію на місце, де він знайшов статую. Сьогодні там почнуться розкопки.

Калігула, він же Гай Юлій Цезар Август Германік, - римський імператор, третій із династії Юліїв-Клавдіїв. Правив із 18 березня 1937 до 24 січня 41 року.

Калігулу описували сучасники як божевільного: нібито він мав інтимні відносини із сестрами і намагався зробити консулом свого коня. Загинув імператор у 28-річному віці у результаті змови. Його тіло було кремовано.

На озері Немі імператор мав віллу, плавучий храм і плавучий палац. Уламки цих споруд були знайдені археологами за часів Муссоліні, але знищені під час Другої світової.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.