Спецпроект

МЕР ЗАПОРІЖЖЯ: ПАМ'ЯТНИК СТАЛІНУ - НЕЗАКОННИЙ

Пам'ятник Сталіну на території Запорізького обкому Компартії встановлено незаконно, оскільки спочатку не був внесений в архітектурний проект. У разі появи біля будинку КПУ нового пам'ятника Сталіну його знесуть.

Про це в інтерв'ю агенції "Інтерфакс-Україна" заявив мер Запоріжжя Олександр Сін.

"Пам'ятник Сталіну в Запоріжжі був встановлений не у відповідності до затвердженого проекту. У проекті Запорізького обкому Компартії України немає пам'ятника: проект його не передбачає. В даний час ми не підписали акт введення в експлуатацію цього об'єкту - обкому КПУ, і не підпишемо до того часу, доки він не буде приведений у відповідність. Тому вживемо всіх заходів для знесення пам'ятника Сталіну, якщо комуністи його знову встановлять", - повідомив міський голова Запоріжжя.

Сін зазначив, що "пам'ятник Сталіну не може бути узгоджено в рамках існуючого архітектурного проекту обкому КПУ, а доводи комуністів про те, що пам'ятник Сталіну - мала архітектурна форма - лукавство".

"Пам'ятник yстановлений на елементі будівлі, тому він не є малою архітектурною формою в жодному випадку. Він підлягає погодженню відповідно до діючої документації, а його в узгодженнях не було. Це не ваза з квітами, це елемент на фасаді будівлі. Тому це все лукавство . Я думаю, якби б спочатку все робилося відповідно до законодавства, то цієї ситуації в Запоріжжі б не було", - підкреслив O. Сін.

У травні 2010 року на території Запорізького обкому Компартії України було відкрито силуміновий бюст Йосипа Сталіна, який, за твердженнями КПУ, був оформлений як кіоск ("мала архітектурна форма"). 28 грудня 2010 невідомі відрізали пам'ятнику голову, а в новорічну ніч підірвали.

Легенди і міфи влади та ЗМІ про погруддя Сталіну в Запоріжжі перераховані тут

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.