Спецпроект

Виставку "Народна війна" викладено в інтернет (ФОТО)

"Це "Вікілікс" для тих, хто намагається знову спотворити нашу історію" - такими словами охарактеризував сайт "Народна війна" голова політради "Нашої України" Валентин Наливайченко. Якщо ж не звертати уваги на політику, то фото і документи тут справді унікальні.

Про це повідомляє "Україна Молода"

"Народна війна" - сайт, присвяченій історії українського визвольного руху 1917-32 років. Цю веб-сторінку презентували вчора у приміщенні київського товариства "Меморіал".

В її основу покладено електронну версію однойменної виставки, що експонувалася восени 2010-го в "Українському домі".

Експонати виставки "Народна війна" дивіться у розділі "Артефакти"

За підтримки "НУ" та Інституту Президента Віктора Ющенка тисячі документів, фотографій оцифровано і викладено в мережу. Інформаційну базу для сайту науковці-історики напрацьовували понад два роки.

У 18 областях голова київського "Меморіалу" з колегами скопіював понад 70 тисяч документів в історичних та галузевих архівах, зокрема в розсекречених фондах архіву СБУ.

Один із експонатів

Примiром, уперше вдалося зібрати статистичні дані про кількість повстанських загонів та збройних виступів проти окупаційної влади в Україні.

"Ця виставка - про боротьбу, що велася в кожній українській області, в кожному районі", - каже голова київського "Меморіалу" Роман Круцик.

"Я не хотів би, щоб наша молодь виховувалася на брехні, - прокоментував відкриття сайту Віктор Ющенко. - Коли кажуть, що незалежність нам "впала з неба як манна", згадаймо своїх дідів і прадідів, які піднялися по всій території Української Народної Республіки, не сприймаючи того, що звалося "радянською владою".

 

Третій президент нагадав, що надалі в "офіційній версії" історії героями було названо таких, як Антонов-Овсєєнко, який повів російське військо на Київ.

Про жодні спроби історичного порозуміння не йдеться. Коментарі організаторів віртуальної експозиції витримані в категоричних тонах, де період радянської влади в Україні інакше як "совєтською окупацією" не називається.

А починається "Народна війна" не з чого-небудь, а з карти 1914 року, укладеної Петербурзькою академією наук, де позначено етнічні землі українського народу. Наголошується, що ця територія тоді займала 906 тисяч кв.км, а нині - 603 тисячі.

 

Далі можна ознайомитися з документами про роль для України демократичної лютневої революції 1917 року, про історію Української Народної Республіки та про перебiг трьох російських окупацій України.

Представлені фотографії і документи справді унікальні. Загалом сайт, як і виставка, має 24 розділи, перед кожним - текстовий опис.

 

Залишається ще чимало неопрацьованих документів, тому сайт буде поповнюватися.

Планується перекласти тексти й пояснення під документами і фото англійською, французькою та російською мовами, а також видати кольоровий путівник.

Прогулятися віртуальним музеєм можна тут

 

 

Скаутське братерство Литви та України

На початку ХХ століття уся Литва і значна частина України перебувала під кількасотлітньою російською окупацію. Українцям, до певної міри, пощастило більше, бо частина українських земель входила також і до складу Австро-Угорської імперії, під більш демократичною владою, керованою з Відня австрійським імператором (цісарем). Саме тому український скавтинг зміг організуватись у 1911 році

Капітуляція Петра І, пенсія Кримському хану і боротьба за незалежність України

В 1700 році московити мали обрати нового патріарха. Замість цього Петро І відміняє патріархат і планує стати найвищим цивільним і релігійним лідером країни. Він оголошує себе рятівником християнського світу від ворогів Господа в Османській імперії. Вимагає передати йому ключі від Храму Гробу Господнього та інших святих місць в Єрусалимі. Коли йому це не вдається — він вирішує захопити Константинополь, щоб привласнити місто з витоками православ‘я, підкорити Візантійську імперію і отримати статус «Третього Риму». Мріє отримати титул імператора і бути похованим у Софійському соборі в Константинополі

Ватикан, витоки східної політики та війна в Україні

Католицька Церква свідомо визначила Східну політику, маючи дві можливості: або гостро протиставитися комунізму і «героїчно загинути» на тих землях, або «в динамічно змінній ситуації у світі шукати більш ефективних шляхів, які б привели до кінцевої перемоги»

Балканська скалка Гітлера

Готуючись до нападу на Радянський Союз, Гітлер розраховував убезпечити свої фланги в Південно-Східній Європі шляхом захоплення всього Балканського півострову. З погляду на те, що італійські союзники приносили Гітлеру більше проблем, ніж користі, Німеччина вимушена була допомагати «вступитися» за Муссоліні в Греції, оскільки зрив операції «Барбаросса» був цілком вірогідним. У березні 1941 року на основі договору про вступ Болгарії до «Пакту Трьох держав» на її територію вводяться гітлерівські частини, котрі розпочинають просування безпосередньо до грецького кордону