Спецпроект

В Ізраїлі відкриють пам'ятник Червоній Армії

Можливо, вже цього року в Ізраїлі побудують пам'ятник на честь Робітнично-селянської Червоної армії (РСЧА). Меморіал постане на внески, зібрані євреями зі всього світу.

У четвер, 3 березня були оголошені результати міжнародного конкурсу на кращий проект пам'яника на честь перемоги Червоної Армії над нацистами. Переміг проект російських авторів Салавата Щербакова, Михайла Нордницького та Василя Перфільєва.

Російський проект являє собою лабіринт, звиви якого символізують найбільш трагічні події у історії єврейського народу. Лабіринт виходить на відкритий простір, посеред якого здіймаються велетенські крила білого голуба.   

Проект-переможець

Пам'ятник збудують у курортному місті Нетаньї, на территорії уже існуючого меморіального комплекса Бейт Яд Лєбанім (Дім пам'яті), на пагорбі над узбережжям Середземного моря.

Про те, що Ізраель має намір увіковічнити пам'ять радянських воїнів, повідомив прем'єр країни Біньямін Нетаньягу під час зустрічі із російським колегою Володимиром Путіним у лютому минулого року.

"Я планую, щоб це (20-річчя двосторонніх відносин між Ізраїлем і Росією - ІП) було відзначено створенням спеціального пам'ятника в Ізраїлі, який би увіковічнив роль Росії і Червоної Армії у перемозі над нацистською Німеччиною" - цитує прем'єра Нетаньягу радіостанція "Голос России".

Пам'ятник має стати також символем героїчної боротьби і жертовності близька 500 тис. євреїв, які воювали в лавах Червоної Армії.

Не повідомляється, чи в проекті пам'ятника є згадка про роль України в перемозі над нацизмом.

У той же час - коментує польська "Ґазета Виборча" - у країнах колишнього СРСР пам'ятники червоноармійцям все більше руйнують. У 2007 році дипломатичний скандал викликала ситуація навколо перенесення пам'ятника Радянському солдату з центру Таллінна.

У 2009 році був зруйнований пам'ятник радянським воїнам у грузинському Кутаїсі. Медіа також повідомляли про демонтаж пам'ятників радянським воїнам у столицях Узбекистану та Азербайджану.  

 

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.