Спецпроект

В Ізраїлі відкриють пам'ятник Червоній Армії

Можливо, вже цього року в Ізраїлі побудують пам'ятник на честь Робітнично-селянської Червоної армії (РСЧА). Меморіал постане на внески, зібрані євреями зі всього світу.

У четвер, 3 березня були оголошені результати міжнародного конкурсу на кращий проект пам'яника на честь перемоги Червоної Армії над нацистами. Переміг проект російських авторів Салавата Щербакова, Михайла Нордницького та Василя Перфільєва.

Російський проект являє собою лабіринт, звиви якого символізують найбільш трагічні події у історії єврейського народу. Лабіринт виходить на відкритий простір, посеред якого здіймаються велетенські крила білого голуба.   

Проект-переможець

Пам'ятник збудують у курортному місті Нетаньї, на территорії уже існуючого меморіального комплекса Бейт Яд Лєбанім (Дім пам'яті), на пагорбі над узбережжям Середземного моря.

Про те, що Ізраель має намір увіковічнити пам'ять радянських воїнів, повідомив прем'єр країни Біньямін Нетаньягу під час зустрічі із російським колегою Володимиром Путіним у лютому минулого року.

"Я планую, щоб це (20-річчя двосторонніх відносин між Ізраїлем і Росією - ІП) було відзначено створенням спеціального пам'ятника в Ізраїлі, який би увіковічнив роль Росії і Червоної Армії у перемозі над нацистською Німеччиною" - цитує прем'єра Нетаньягу радіостанція "Голос России".

Пам'ятник має стати також символем героїчної боротьби і жертовності близька 500 тис. євреїв, які воювали в лавах Червоної Армії.

Не повідомляється, чи в проекті пам'ятника є згадка про роль України в перемозі над нацизмом.

У той же час - коментує польська "Ґазета Виборча" - у країнах колишнього СРСР пам'ятники червоноармійцям все більше руйнують. У 2007 році дипломатичний скандал викликала ситуація навколо перенесення пам'ятника Радянському солдату з центру Таллінна.

У 2009 році був зруйнований пам'ятник радянським воїнам у грузинському Кутаїсі. Медіа також повідомляли про демонтаж пам'ятників радянським воїнам у столицях Узбекистану та Азербайджану.  

 

Лютнева драма президента Бенеша

За столом в кабінеті президента Чехословаччини на Празькому Граді сидів сивий хворий чоловік. Президенту Едвардові Бенешу було лише 63 роки, проте постійні хвороби і тиск з боку політичних опонентів цілковито виснажили його. Президент щойно підписав призначення нового комуністичного уряду. Його держава, яку він власноруч засновував, будував і за яку бився десятиліттями, провалювалася в морок комуністичної диктатури. І під вироком Чехословаччині стояв його, Едварда Бенеша, підпис. Одного з найбільших демократів в історії центральної Європи ХХ століття.

Панас Мирний у 1917 році. Живий і голодний статський радник

Ні, Панас Мирний не помер у ХІХ столітті. Він та Іван Нечуй-Левицький - два письменники-класики, хто пережив революцію. І хоча його роман "Хіба ревуть воли, як ясла повні" вивчали в школі всі без винятку покоління українців, для більшості цей факт - неабияка новина.

Сергій Гірік: гасла УНР нагадували більшовицькі

Інтерв'ю з кандидатом історичних наук, вченим секретарем Української асоціації юдаїки Сергієм Гіріком

Партії «хамелеони»

В Україні зареєстровано 352 політичних партії. За цим показником вона посідає перше місце в Європі. Однак партії у нас не лише активно реєструються, а й перейменовуються. 44% діючих партій хоча б раз за історію існування змінили свою назву. В останні роки кількість перейменувань партій перевищує кількість нових реєстрацій.