Спецпроект

США відкрили доступ до доказової бази у справі 11 вересня

Американська влада вперше в повному обсязі оприлюднилa докази проти організаторів терактів 11 вересня 2001 року.

Про це повідомляє ТСН.

Дані були оприлюднені після того, як генеральний прокурор США Ерік Голдер передав справу організаторів теракту міністерству оборони. Судити терористів буде військовий трибунал на базі в Гуантанамо, а не цивільний кримінальний суд США.

Халід Шейх Мохаммед, Рамзі Біналшібх, Алі Абд аль-Азіз Алі, Валід бен Аташе і Мустафа аль-Хавсаві вважаються організаторами терактів 11 вересня 2001 року, коли чотири повістю заправлені паливом авіалайнери були захоплені разом із пасажирами, щоб перетворитися на керовані смертниками ракети для знищення економічних і державних установ США.

Згідно з оприлюдненими даними, всією операцією - від самого задуму аж до її втілення - керував Шейх Мохаммед. Акція була задумана 1999-го року, коли Шейх Мохаммед запропонував Осамі бен Ладену використовувати для терактів літаки комерційних авіаліній.

Адміністрація США має у своєму розпорядженні докладну інформацію про те, ким із обвинувачених, де і коли були знайдені люди, які викрадали літаки. Також слідство отримало записи телефонних розмов терористів, інформацію про банківські перекази та візові документи.

Рамзі Біналшібх вербував майбутніх викрадачів-смертників, а Мустафа аль-Хавсаві займався ключовими фінансовими питаннями. Алі Абд аль-Азіз Алі забезпечив авіатренажер, на якому навчалися викрадачі літаків, а також допомагав переказувати кошти на банківські рахунки терористів.

П'ятеро організаторів терактів були заарештовані в Пакистані. Якщо провина буде доведена, їм загрожує страта.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.