Спецпроект

Заходи до 25-річчя Чорнобиля - візити росіян і пам'ятні знаки

В Україні та світі відбуваються заходи, приурочені до 25-ї річниці аварії на ЧАЕС - найбільшої катастрофи в історії ядерної енергетики у світі.

Про це повідомляє Газета.ua.

О 01 годині 23 хвилини 47 секунд за київським часом (25 років тому в цей час стався вибух на Чорнобильській АЕС), на Майдані Незалежності в Києві представники благодійного марафону "Пам'ятай" запалили 25 свічок на згадку про Чорнобильську катастрофу. До них приєдналися активісти з усього світу.

О 1:00 прем'єр-міністр України Микола Азаров взяв участь у панахиді за загиблими ліквідаторами аварії на ЧАЕС, яку відслужив патріарх Московський Кирило в храмовому комплексі Архістратига Михаїла в Києві. По завершенні панахиди о 1 годині 23 хвилини 40 секунд прозвучало 25 ударів поминального дзвону.

Крім того, в зоні відчуження відбудеться зустріч президентів України Віктора Януковича та Росії Дмитра Медведєва. О 10:00 у Чорнобилі патріарх Кирило відслужить Пасхальний молебень.

Очікується, що глава РПЦ відслужить заупокійну літію в зоні відчуження - біля саркофагу 4-го енергоблоку ЧАЕС. О 12:00 у Чорнобилі розпочнеться церемонія відкриття меморіального комплексу "Зірка Полин".

Крім цього, о 12:00 в Києві почнеться мітинг-реквієм "І мертвим, і живим, і ненародженим" біля меморіального комплексу "Пам'ятник жертвам Чорнобильської трагедії" та церемонія відкриття Алеї слави Героям-пожежникам Чорнобиля.

О 14:00 у Києві розпочнеться мітинг-реквієм біля пам'ятного знака "Пам'яті жертв Чорнобиля" і церемонія відкриття першої черги Парку пам'яті на перетині вул. Миколаєва та вул. Бальзака.

О 16:00 відбудеться церемонія відкриття пам'ятника ліквідаторам Чорнобильської аварії на проспекті 40-річчя Жовтня, 15-а в Києві.

Чорнобильська АЕС була побудована поблизу міста Прип'ять, за 18 км від міста Чорнобиль, за 16 км від кордону з Білоруссю і за 110 км від Києва.

О 1:23 26 квітня 1986 на четвертому енергоблоці найбільшої на той час атомної електростанції в Радянському Союзі стався вибух, який повністю зруйнував реактор.

У результаті вибуху в атмосферу було викинуто 190 тонн радіоактивних речовин. 8 з 140 тонн радіоактивного палива реактора опинилося в повітрі.

Експерти зазначають, що сумарний викид радіоактивних матеріалів склав 50 млн кюрі, що рівнозначно наслідкам вибухів 500 атомних бомб, скинутих в 1945 році на Хіросіму. Радіоактивними нуклідами було забруднено більш ніж 145 тисяч кв.км території Україні, Білорусі та Росії.

Тим не менше населення попередили про небезпеку зараження з великим запізненням. Перше офіційне повідомлення по телебаченню зробили лише 28 квітня.

Порівняйте американське і радянське повідомлення про аварію (ВІДЕО)

Після аварії більше 115 тисяч осіб були евакуйовані з 30-кілометрової зони. Крім того, для ліквідації наслідків катастрофи було мобілізовано понад 600 тисяч людей.

Чорнобильську АЕС повністю закрили 15 грудня 2000 року, проте саркофаг, побудований над четвертим енергоблоком, поступово руйнується. У зв'язку з цим було прийнято рішення про будівництво нового об'єкту "Укриття".

19 квітня 2011 в Києві пройшла Донорська конференція, за результатами якої на будівництво нового саркофагу було зібрано близько 550 млн євро.

Верховна Рада затвердила програму виведення з експлуатації ЧАЕС. Згідно з програмою, АЕС буде повністю ліквідована до 2065. На першому етапі, з 2010 до 2013 року, ядерне паливо буде вилучено з АЕС і переміщено в довгострокові сховища.

З 2013 по 2022 рік буде проходити консервація реакторних установок. З 2022 до 2045 роки експерти будуть чекати зниження радіоактивності реакторних установок. За період з 2045 до 2065 роки установки демонтують, а місце, на якому була розташована станція, - очистять.

За деякими даними, влада України протягом 25 років витратила на подолання наслідків аварії на ЧАЕС більше 12 мільярдів доларів.


Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.