Спецпроект

ЗНАЙДЕНО НАЙСТАРІШИЙ НАПИС У ЄВРОПІ

Археологи знайшли глиняну табличку з написом, зробленим приблизно 3,5 тисячі років тому - на 150 років раніше інших відомих написів, знайдених у європейському регіоні.

Про це повідомляє "Лос Анжелес Таймс".

Табличка була знайдена в місцевості Іклена (в Мессенії, на південному заході грецького Пелопонесу), в одному з палаців, який дослідники пов'язють з оспіваним Гомером царем Нестором.

"Ми не чекали, що виявимо тут якісь написи, - сказав Майкл Космопулос із Університету Міссурі, який і знайшов табличку. - Бо Іклена була на периферії створеної Нестором (у 1400-х роках до нашої ери - ІП) держави".

За словами Космопулоса, табличка була частиною бюрократичного документообігу. "Раніше ми змирилися з думаю, що письмом володіли тільки у великих столицях тодішніх грецьких держав, - додає археолог Томас Палайма з Університету Техасу. -  І така знахідка - чудовий сюрприз".

Напис на табличці виявили випадково - спершу розбитий глиняний предмет викинули у смітник, який загорівся, і від вогню письмена стали чіткішими. Напис зроблено так званим "лінійним письмом Б" - пізньою формою критського письма, яка існувала в XV-XII сторіччях до нашої ери.

Табличка з найдавнішим на даний момент написом у Європі має розміри 5 на 8 см. Лінійне письмо Б, яким зроблено напис, використовувалося для записів прав власності. На лицьовій стороні таблички видно дієслово, яке позначало виробництво. На зворотній - щось схоже на перелік імен

Детальніше про знахідку можна буде прочитати у "Записах Афінського археологічного товариства" цього місяця.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.