Спецпроект

ЗНАЙДЕНО НАЙСТАРІШИЙ НАПИС У ЄВРОПІ

Археологи знайшли глиняну табличку з написом, зробленим приблизно 3,5 тисячі років тому - на 150 років раніше інших відомих написів, знайдених у європейському регіоні.

Про це повідомляє "Лос Анжелес Таймс".

Табличка була знайдена в місцевості Іклена (в Мессенії, на південному заході грецького Пелопонесу), в одному з палаців, який дослідники пов'язють з оспіваним Гомером царем Нестором.

"Ми не чекали, що виявимо тут якісь написи, - сказав Майкл Космопулос із Університету Міссурі, який і знайшов табличку. - Бо Іклена була на периферії створеної Нестором (у 1400-х роках до нашої ери - ІП) держави".

За словами Космопулоса, табличка була частиною бюрократичного документообігу. "Раніше ми змирилися з думаю, що письмом володіли тільки у великих столицях тодішніх грецьких держав, - додає археолог Томас Палайма з Університету Техасу. -  І така знахідка - чудовий сюрприз".

Напис на табличці виявили випадково - спершу розбитий глиняний предмет викинули у смітник, який загорівся, і від вогню письмена стали чіткішими. Напис зроблено так званим "лінійним письмом Б" - пізньою формою критського письма, яка існувала в XV-XII сторіччях до нашої ери.

Табличка з найдавнішим на даний момент написом у Європі має розміри 5 на 8 см. Лінійне письмо Б, яким зроблено напис, використовувалося для записів прав власності. На лицьовій стороні таблички видно дієслово, яке позначало виробництво. На зворотній - щось схоже на перелік імен

Детальніше про знахідку можна буде прочитати у "Записах Афінського археологічного товариства" цього місяця.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.