Анонс: дискусія "Революція 1991 року: спасибі жителям Донбасу!"

У Львові говоритимуть про шахтарський протестний рух 1989-1991 років.

"Спасибі жителям Донбасу за незалежність України!" - такого лозунгу бракувало на цьогорічних святкуваннях двадцятої річниці незалежності. Тим часом потужний шахтарський рух 1989-91 років відіграв важливу роль у розпаді СРСР.

Які вимоги ставили гірники? Чого вони прагнули і чого вдалося досягти?

20 років страйку шахтарів: як "регіонал" Болдирєв поборював КПРС

Про це у вівторок у Львові розповість історик Деніел Валковіц, професор Нью Йоркського Університету, що досліджував шахтарський рух Донбасу 1989-91 років (за результатами цих досліджень видано книгу "Говорять робітники Донбасу" і знято документальний фільм "Перестройка знизу").

Зустріч англійською мовою, вхід вільний.

25 жовтня о 19:00, ауд.319 головного корпусу Львівського університету

Організатори: проект "Праця і робітничий рух в Україні: архів і дослідження", кафедра теорії та історії соціології Львівського університету.

Микола Глущенко. «Художник» за фахом і оперативним псевдонімом розвідки

17 вересня відзначається 120-річчя від дня народження художника Миколи Глущенка. Його життя було сповнене багатьох феєричних подій, несподіваних драматичних поворотів долі і численних загадок. Окремі епізоди з його біографії породили низку легенд, які й досі бентежать уяву численних поціновувачів, мистецтвознавців, кінематографістів, письменників. Розсекречені, досі невідомі документи із Галузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу розставити певні акценти у всьому цьому і пролити світло на утаємничені сторінки життя митця.

Лем. Життя не з цієї землі

«Лем. Життя не з цієї землі» — це не лише біографія Станіслава Лема, а й драматична й чесна розповідь про складну історію Центрально-Східної Європи, у якій одне з чільних місць посідає Львів першої половини ХХ століття.

Дослідження демографічних втрат унаслідок Голодомору як злочин?

В історії України було немало трагічних подій, але саме Голодомор 1932—1933 рр. залишається предметом гарячих дискусій та обговорень. І стосується це не стільки сутнісної характеристики Голодомору як геноциду Українського народу, що вже визнано в Україні на законодавчому рівні, скільки полеміки стосовно кількості втрат унаслідок Голодомору і намагання окремих істориків та юристів нав’язати саме число втрат у 7—10, а тепер вже 10—12 мільйонів як незаперечну істину, що не підлягає обговоренню.

Митці і КҐБ: скелети у шафі художника Миколи Глущенка

Попри «білий» бекграунд та декаду богемного життя в Парижі, Художнику вдалося побудувати успішну кар’єру у Радянському Союзі. Його не репресували після повернення з-за кордону у тридцятих, як-то часто відбувалося з іншими поверненцями. Натомість Глущенка часто відправляли в закордонні відрядження, він вільно зустрічався з іноземцями, які приїжджали до країни Рад, супроводжував дипломатичні візити, спокійно надсилав листи за межі СРСР та отримував посилки з іноземними книгами.