70-річчя УПА хочуть відзначити на загальнодержавному рівні

Нардепи пропонують відзначити 70-річчя створення Української повстанської армії на державному рівні. Щоб "відійти від пропагандистських штампів з обох сторін і продемонструвати повагу держави до людей, які боролись за її незалежність".

Проект відповідної постанови оприлюднено на офіційному сайті парламенту.

Депутати пропонують створити оргкомітет для проведення відповідних заходів на державному рівні в 2012 році, Національному банку України - виготовити і ввести в обіг ювілейну монету, присвячену 70-річчю створення УПА, держпідприємству "Укрпошта" - видати серію поштових марок з цього приводу.

Держкомітету телебачення і радіомовлення рекомендується організувати теле-та радіопередачі до річниці створення УПА та забезпечити висвітлення в ЗМІ заходів у зв'язку 70-річчям УПА.

Агітація та пропаганда УПА (ФОТО)

Автори проекту постанови - народні депутати блоку "Наша Україна - Народна самооборона" В'ячеслав Кириленко, Лілія Григорович, Володимир Карпук, Ярослав Кендзьор, Володимир В'язівський.

Ось як автори законопроекту аргументують його важливість у пояснювальній записці:

"У 2012 році виповнюється 70 років з часу створення Української повстанської армії (УПА). Ми досі не отримали однозначної офіційної оцінки діяльності підпільно-повстанських структур, що боролися за  незалежність України в минулому.

УПА - військова організація, за своїм складом партизанська армія, до якої входили представники ОУН, інших організацій та партій.

УГВР - підпільний парламент, який керував боротьбою УПА

Головна мета діяльності УПА - боротьба  за незалежність України.

...УПА воювала проти німецької окупаційної адміністрації, і німецьких військ, захищала населення від сваволі властей, зривала спроби вивезення до Німеччини продовольчих і сировинних ресурсів та робочої сили, боролась проти каральних загонів ворога, проводила партизанську диверсійну роботу.

За даними історичних джерел, у 1943-1944 роках УПА була найчисленнішою за весь час свого існування, об'єднуючи не менше 40 000 осіб, у тому числі й підпільні кадри ОУН. Роком пізніше сили УПА зменшилися до 20-25 тисяч осіб.

Скільки ж солдатів було в УПА? Секрети розкриває Клим Савур

Активні дії УПА було припинено у 1953 році, але окремі вогнища спротиву діяли впродовж 1950-60-х років. З 1943 по 1950 роки Головним Командиром УПА був генерал Роман Шухевич, з 1950 по 1954 рр. - Василь Кук.

Ставлення до історії УПА в українському суспільстві лишається доволі неоднозначним. Частина громадян вважає воїнів УПА героями та борцями за незалежність, частина - німецькими колаборантами.

Щоб відійти від пропагандистських штампів з обох сторін, слід визнати діяльність УПА важливою частиною історії України. Демонстрація поваги держави до людей, які боролись за її незалежність, розуміння їх мотивів, дозволить об’єктивно розібратись в колізіях тих складних часів.

Че Гевара і де Голль НЕ писали про УПА

Безперечно, боротьба Української повстанської армії, стала яскравим свідченням національно-державницьких прагнень українського народу. Враховуючи значну роль УПА в українській історії ХХ сторіччя, цілком закономірним є відзначення 70-річчя з часу створення Української повстанської армії".

Датою створення УПА вважається 14 жовтня 1942 року.

Більше про історію УПА читайте на "Історичній Правді".

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.