В’ятрович презентує "Історію з грифом "Секретно" у Харкові

В четвер, 19 квітня, у книгарні "Є" в Харкові (вул. Сумська, 3) о 18:00 розпочнеться презентація книги Володимира В'ятровича.

Історик і директор архіву СБУ у 2008-2010 рр. розповість про минуле України 1918-1991 років, описане в його книзі "Історія з грифом "Секретно". Таємниці українського минулого з архівів КГБ".

В книзі є і “харківські сюжети”: невідома історія Юрка Тютюнника, який викладав у Харківській школі червоних старшин, спогад вчительки-харків'янки, яка стала жертвою спроб КГБ втримати інформаційну блокаду довкола Голодомору і непростий життєпис Леся Курбаса у сталінському театрі абсурду.

Книга написана у формі нарисів про різні аспекти роботи таємних органів і табірної системи СРСР - ГУЛАГу, про боротьбу українського визвольного руху на сході і заході країни, про унікальні долі священиків, котрі кинули виклик системі.

Автор оприлюднює справи, заведені “органами” на митців “Розстріляного відродження” та дисидентів, розкриває причини Чорнобильської катастрофи.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.