Затулін святкуватиме в Україні річницю подорожі Катерини ІІ до Криму

Інститут країн СНД проведе в Україні низку заходів з нагоди 225-річчя великої подорожі Катерини II до Новоросії та Криму.

Про це повідомляє "Інтерфакс" із посиланням на директора інституту Костянтина Затуліна.

"Ми запланували до проведення в Україні пам'ятні заходи з нагоди цієї дати", - сказав Затулін під час телемосту Київ-Москва у вівторок.

За його словами, 17 липня круглий стіл буде проведено в Дніпропетровську, 22 липня - в Севастополі, 24 липня - у Феодосії.

Всі заходи супроводжуватимуться виступом Кубанського козацького хору.

Кубанський козацький хор виконує гімн України на Львівському ТБ

На думку Затуліна, "період Новоросії свідчить, що Україна та Росія не можуть існувати одна без одної", і мають об'єднати зусилля "в боротьбі з проблемами, які виникають сьогодні".

Новоросія - назва, яку адміністрація Російської імперії використовувала на позначення територій довкола узбережжя Чорного й Азовського морів після ліквідації Запорозької Січі. В часи Речі Посполитої і Гетьманщини використовувалася назва "Дике Поле".

Про те, як Катерина ІІ заселяла Дике Поле за допомогою депортацій, читайте в розділі "Тексти"

Інтрига їхньої смерті

Убивство відомого політика, полководця, монарха та й просто непересічної постаті завжди оточено таємницею, інтригою, різноманітними більш чи менш вірогідними здогадами й домислами. Уже ці обставини викликають підвищену цікавість до подій, що за ними стоять. Тому тема політичних убивств, котрі з плином часу набувають статусу історичних – вигідне поле для авторів, котрі беруться за неї.

Віктор Петров. Людина, яка повернулася в холод

"Петров боїться арешту, висловлює думку про необхідність від'їзду з України". Із цього рапорту співробітника секретно-політичного відділу управління держбезпеки нквс урср Лифаря почалася епічна драма Віктора Петрова, відомого ще за літературними і науковими псевдонімами як В. Домонтович та Віктор Бер. Рапорт був підготовлений у лютому 1936-го. Окремі фрагменти з нього свідчать про те, що про В. Петрова вже збирали оперативним шляхом інформацію і знали, на чому можна зіграти.

Уривок із книжки "Таборові діти" Любов Загоровської

У книзі "Таборові діти" зібрано свідчення людей, які в дитячому віці зазнали репресій радянської каральної системи. Це розповіді тодішніх дітей про те, як їх під дулами автоматів забирали з дому, про досвід перебування в тюрмах, про важку дорогу на сибірські морози в товарних вагонах, про життя в бараках чи спецінтернатах, про виживання в нелюдських умовах заслання. Ці свідчення варто прочитати, щоб знати, як ставилася радянська влада до дітей, яких оголосила "ворогами народу".

Історик, сержант ЗСУ Володимир Бірчак "Клап": Усі мої предки були борцями визвольних змагань. Тепер вони стоять за спиною свого найменшого бійця

Володимир Бірчак – відомий історик, журналіст, сценарист, заступник редактора видання "Історична правда", керівник академічних програм Центру досліджень визвольного руху. Працював заступником директора Галузевого державного архіву СБУ, доклав чимало зусиль для декомунізації в Україні, особисто брав участь у розробці змін до законодавства, яке тепер гарантує доступ до архівів КДБ. А з перших днів повномасштабного вторгнення Росії у 2022-му мобілізувався до лав ЗСУ та став кулеметником на позивний "Клап".