У Лондоні знайшли чудово збережену ділянку Лондиніуму

Найбільше археологічне відкриття, пов'язане з давньоримським періодом, зроблено в лондонському Сіті - вчені виявили там близько десяти тисяч предметів, назвавши знахідку "Північними Помпеями".

Про це повідомляє Colta.

Об'єкт отримав цю назву через те, що завдяки високій вологості ґрунту в ньому чудово збереглися атефакти, виготовлені з органічного матеріалу.

Археологи вважають, що аналіз знахідок може відсунути в минуле дату заснування Лондона, якою зараз вважається 47 рік н.е.

Честь відкриття належить фахівцям із Музею Лондона, які проводили розкопки на місці будівництва нової європейської штаб-квартири новинної агенції Bloomberg.

Знахідки стосуються періоду з 40 року до V століття н.е. З'ясувалося, що 12-метровий культурний шар приховував залишки дерев'яних будинків, дерев'яних парканів, систему дренажних каналів.

Серед артефактів - 250 предметів взуття, а також шматок шкіри з аплікацією у вигляді гладіатора, яка, можливо, була частиною декору колісниці. Знайдено також фрагменти одягу, дерев'яні двері, амулети, один з яких - бурштиновий, у вигляді шолома - можливо, належав гладіаторові.

Крім того, виявлено більше ста фрагментів табличок із текстами, в тому числі любовні послання. Тепер вчені сподіваються прочитати імена мешканців стародавнього Лондона. На місці розкопок знаходився храм бога Мітри.

Знахідки передбачається виставити у відкритому для широкої публіки музейному приміщенні в майбутній будівлі агенції Bloomberg.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.