Спецпроект

СБУ презентувала у Польщі книгу про українсько-польські стосунки

У Варшаві презентували англомовний збірник науково-документального видання "Польща та Україна у 30-х – 40-х роках XX століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб".

Це відбулося під час офіційного візиту робочої групи Галузевого державного архіву СБУ до Інституту національної пам’яті Республіки Польща, повідомляє прес-центр Служби безпеки України.

Захід відбувся за участю представників дипломатичного корпусу країн-членів ЄС, акредитованих в МЗС Республіки Польща, провідних науковців та громадських організацій.

Попередні презентації відбулися у Лондоні за сприяння Союзу українців Британії, у Києві за участю Голови СБУ та голови Інституту національної пам’яті Польщі, а також у Гарвардському університеті (США).

Видання здійснено в рамках спільного проекту СБУ і МВС із комісії з розслідування злочинів проти польського народу Інституту національної пам'яті Польщі. Проект було розпочато в 1996 році у рамках двостороннього співробітництва між Україною та Республікою Польща.

"Цей проект є наймасштабнішим за кількістю опублікованих документів, - зазначила керівник Галузевого держархіву СБУ Світлана Лясковська. - У 8 томах міститься 1239 документів, з яких 1073 - матеріали Галузевого державного архіву та архівних підрозділів регіональних органів СБУ".

Від імені організаторів заходу Голова Інституту національної пам'яті Республіки Польща Лукаш Камінський наголосив: "Пам'ять про минуле, яким би трагічним воно не було, не повинна зруйнувати наші теперішні добросусідські відносини та наше майбутнє".  

Розповідаючи про перспективи розвитку видавничого проекту, члени спільної робочої групи Рафал Лєскевич та Сергій Кокін нагадали, що наступного року побачить світ 9-й том серії, присвячений темі ліквідації органами безпеки ПНР керівних структур ОУН на території Польщі у 1944-1947 рр.

10-й том буде присвячено документам про здійснення органами НКВД антипольської репресивної операції на території Західної України у 1939-1941 рр.; 11-й том – депортації польського населення із Західної України у 1940-1941 рр.; 12-й том – ліквідації прикордонними військами НКВС-МВС УРСР та органами безпеки ПНР збройного підпілля УПА на прикордонній території.

«Десять міліонів пятсот тищ. І крапка». Українцям нав’язують суперечливі дані про жертв Голодомору

Скільки українців загинуло від голоду у 1932–33 роках? Війна за цю відповідь триває вже кілька років. У вересні вона спалахнула з новою силою через оприлюднення нових даних: 10,5 мільйонів жертв, з них 9,1 млн в Україні.

Початок (не) братської колонізації

Сотня років знадобилась Росії, щоб нав’язати свою владу і запустити процес широкомасштабної колонізації України. Зусилля царату були спрямовані на цілковиту асиміляцію та інтеграцію у політичній, економічній, соціальній, культурній та духовній сферах суспільного життя.

Ніч розгону. Міленіали з Пласту, які не пішли з Майдану

Раннім ранком 30 листопада близько 2000 «беркутівців» атакували протестувальників, які залишались на Євромайдані. Ця ніч змінила історію України. Наступного дня – 1 грудня – сотні тисяч киян вийшли на масову акцію протесту. Ким були ті, хто залишився ночувати на Майдані Незалежності? Попри те, що основні лідери Євромайдану напередодні ввечері (29 листопада) фактично закликали розходитись. Прирікаючи тих, хто залишається, на маргіналізацію протесту. Як це вже було під час мовного Майдану.

Розстріляні під Базаром. Спогад учасника Другого зимового походу

"Я козак 6-ї стрілецької дівізії від себе і козаків, яких я знаю, кажу вам: ми знаємо, що нас чекає і ми не боїмось смерти, але до вас служити не підемо. Коли ж ви нас поб'єте, то знайте, що за нас вам помстить ввесь український нарід..."