Спецпроект

Китай перетворить свій першій атомний підводний човен на музей

Перший побудований в Китаї атомний підводний човен "Чанчжен-1" проекту "Хань" був списаний після майже сорока років у строю ВМС КНР. За заявою китайських військових, реактори побудованого в 1970 році човна вже відправлені на утилізацію, а саму субмарину перетворять на музей і відкриють для відвідувачів.

Про це пише comments.ua.

Підводний човен "Чанчжен -1" ("Великий похід -1" ,长征, названий на честь Великого походу китайських комуністів поряд з однойменними космічними ракетами) будувалася з 1967 по 1970 рік і ще чотири роки проходила випробування.

Представники ВМС Китаю стверджують, що за весь час існування човен не стикався з серйозними аваріями. За їх запевненням, перший китайський підводний атомний корабель продемонстрував "найвищий рівень безпеки" (хоча відомо мінімум про дві катастрофи дизель-електричних китайських підводних човнів в 1983 і 2003 роках, в обох випадках із загибеллю всього екіпажу).

До 2013 року субмарина, побудована за проектом стандарту 1950-х років морально і технічно застаріла, тому була виведена зі складу флоту. Крім того, перший Атомохід КНР виявився набагато більш гучним, ніж аналогічні підводні човни інших країн, що погано вплинуло на його бойові якості.

Теми

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.