З'явився текст нового законопроекту про реабілітацію жертв репресій. ІНФОГРАФІКА

На сайті Верховної Ради України оприлюднили текст і пояснювальну записку до проекту закону про вдосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного режиму.

Як зазначається, розробив новий законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" (№ 6574 від 09.06.2017) Український інститут національної пам’яті розроблено.

Що нового несе законопроект у порівнянні з чинним законом. Щоб збільшити, натиніть тут

"До тепер в Україні є чинним закон про реабілітацію ухвалений ще в час існування СРСР. Тому значна частина тих, хто потрапили під жорна репресій комуністичного режиму досі формально вважаються злочинцями. Наш законопроект суттєво розширює коло осіб, які підпадають під реабілітацію. Зокрема,  в ньому прописана автоматична реабілітація осіб, які були покарані позасудовими  органами ("двійками", "трійками", особливими нарадами тощо).

Право на реабілітацію отримають ті, хто зі зброєю в руках боровся  за незалежність України, був ув’язнений, примусово поміщений у психіатричний заклад, трудову армію, позбавлений майна через "експропріацію" чи "розкуркулення", - пояснив новели законопроекту голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Що нового несе законопроект у порівнянні з чинним законом. Щоб збільшити, натиніть тут.  

Окрім того, відзначив він, вводиться категорія особи потерпілої від репресій - родичів  людини, що була репресована комуністичним режимом.

Також, запропонована нова процедура реабілітації, яка максимально враховуватиме усі обставини здійснення репресії проти конкретної особи - це комісії при обласних державних адміністраціях.

Ухвалення цього законопроекту стане важливим кроком на шляху до відновлення справедливості щодо жертв комуністичного  режиму та подальшої трансформації України у демократичну правову державу, вважають в Інституті.

Як повідомлялося, згаданий законопроект зареєстрували в парламенті 9 червня.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.