Запорожців ознайомлять з українською історією у форматі фестивалю

Запоріжжя готується провести фестиваль «ІСТОРІЯ.UA». У центрі міста проведуть кілька десятків заходів – будуть не лише лекції і дискусії, а й виступ відомого рок-гурту та виставка військової техніки.

Про це "Історичні правді" повідомили в Українському інституті національної пам’яті.

 

Як розповіла начальниця Управління популяризаційно-просвітницької роботи УІНП Олена Халімон, фестиваль "ІСТОРІЯ.UA" започаткований Українським інститутом національної пам’яті і вперше відбувся у Києві 2017 року під гаслом "Історія без брому та нафталіну".

"У 2018 році ми вирішили зробити його мандрівним і провести у місті Запоріжжя. Адже вже була налагоджена співпраця з істориками Запорізького національного університету та Департаментом культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА.

Ми спільно підготували дві збірки "Усна історія російсько-української війни 2014-2016" та "МАЙДАН від першої особи. Регіональний вимір", - пояснила представниця Інституту.

Олена Халімон розповіла, що родзинкою програми фестивалю буде допрем’єрний показ фільму "Таємний щоденник Симона Петлюри" за участю акторів та режисера Олеся Янчука.

Показ фільму в Україні заплановано восени, але вже у травні його безкоштовно побачать у Запоріжжі під час фестивалю. Також буде концерт рок-гурту "Гайдамаки".

Директор Запорізького обласного краєзнавчого музею Михайло Мордовськой повідомив, що фестиваль має на меті зламати стереотипи про історію як "кабінетну" науку, довести, що історія – не лише для істориків, а для всіх, бо ми всі і є її творцями, саме тут і зараз.

"В останні роки зроблено чимало відкриттів, які показують події в нашій країні без пропагандистських нашарувань та політичних прикрас. Свобода слова дала змогу оприлюднити спогади очевидців, відкриття архівів — оприлюднити раніше невідомі широкому загалу факти", - зазначив він.

Голова благодійного фонду „Лебедія", координатор культурно-мистецької акції "Патріотична весна" Любов Мороко розповіла, що в рамках фестивалю відбудеться музейна інсталяція російсько-української війни, виставка військової техніки, ярмарок волонтерського крафту для допомоги нашим бійцям.

Директор видавництва АА „Тандем", партнер фестивалю "ІСТОРІЯ.UA" Віктор Текуч заявив, що запоріжці матимуть змогу впевнитися, що нарешті заборонена понад сім десятиліть справжня історія України вийшла за рамки професійних кіл та університетських аудиторій і стала популярною та цікавою.

У рамках фестивалю також відбудуться заходи культурно-мистецької акції "Запорізькі обереги".

На гостей чекає зустріч із виробами народних майстрів як із традиційних видів народного мистецтва, так і в сучасних та авторських техніках; показові виступи вихованців Запорізької ДЮСШ „Спас" з елементами боїв та акробатики, майстер-класи з володіння шаблею, навчання гри на народних інструментах „Етно-інструменти — культурологічний зв'язок століть" та інші інтерактиви.

У заходах фестивалю візьмуть участь майстри-куховари різних національно-культурних товариств, буде й концертна програма від вірменської та грузинської діаспор.

Головний спеціаліст Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Ірина Пономаренко узагальнила: "У Запоріжжі 5 та 6 травня на фестивалі "ІСТОРІЯ.UA" зберуться науковці, видавці, письменники, медійники, музиканти й співаки, які сьогодні популяризують знання про минуле.

Фестиваль стане цікавим і дітям, на яких чекає ціле інтеркультурне містечко, і підліткам, і молоді, і дорослим. Запрошуємо на фестиваль усіх запоріжців та гостей нашого краю".

Час: 5-6 травня 2018 р.

Місце: Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека, проспект Соборний, 142

Контакт: Прес-служба Українського інституту національної пам’яті, +380 44 281 08 91

Вхід вільний.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.