In memoriam. Помер екс-прем'єр УРСР та України Віталій Масол

У Києві помер політик Віталій Масол, який двічі очолював уряд України — за часів СРСР та за незалежності. Він став першим керівником уряду, який у Радянській Україні пішов у відставку під тиском протестів громадськості.

Про це повідомив депутат Чернігівської обласної ради Арсен Дідур, передає Радіо "Свобода".

Віталію Масолу було 89 років. Він народився 14 листопада 1928 року в селі Олишівка нині Чернігівського району Чернігівської області. Закінчив Київський політехнічний інститут зз дипломом інженера-механіка. Керував машинобудівними підприємствами в Донецькій області.

 

У 1972 році Масола призначили першим заступником голови Держплану УРСР. За сім років він став заступником Голови Ради Міністрів УРСР та головою Державного планового комітету УРСР. Крім того, Масол був кандидатом у члени (1986—1987) і членом Політбюро ЦК КПУ (1987—1990), кандидатом у члени ЦК КПРС (1986—1989) і членом ЦК КПРС (1989—1991).

Головою Ради Міністрів УРСР Віталій Масол уперше став у 1987 році. У 1990 році він пішов у відставку — це була одна з вимог Революції на граніті. Проте залишався народним депутатом СРСР, яким він став 1989-го.

Віталій Масол супроводжує прем'єр-міністра Великої Британії Маргарет Тетчер під час її візиту до Києва в 1990 році. Фото: УКРІНФОРМ

Того ж-таки 1990 року Масола обрали народним депутатом України. У Верховній Раді України Масол працював у комісії з питань планування, бюджету, фінансів та цін.У червні 1994 року президент Леонід Кравчук вдруге затвердив його на посаді прем’єра, однак Масол подав у відставку вже в березні 1995-го.

Віталій Масол на відкритті меморіальної дошки першому секретареві ЦК КПУ (1972—1989) Володимиру Щербицькому в Києві, 2013 рік. Це була одна з його останіх появ на публіці Фото: УКРІНФОРМ

Віталій Масол був нагороджений зокрема орденами Ярослава Мудрого п’ятого та шостого ступенів та орденами "За заслуги" І та ІІІ ступенів.

Австралійські українці у В’єтнамській війні

Народились у Німеччині, жили в Австралії, воювали у В’єтнамі на боці США. Матеріали австралійського національного архіву, реєстр ветеранів, журнали бойових дій розкривають крихти інформації про покоління українських мігрантів, яке було створене однією війною та потрапило на іншу.

"Пам’ять може зробити нас людьми, які змінять Україну", - Максим Остапенко

Інтерв’ю з директором "Києво-Печерської лаври" для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

"Мене 2-річну витягнули з-під мертвої мами". Радіо Свобода побувало в селі Угли, що пережило Волинську трагедію

Сарни ‒ Український інститут національної памʼяті отримав звернення від польської громадянки Кароліни Романовської щодо можливості проведення пошуку та ексгумації останків членів її родини, яких убили 12 травня 1943 року. УІНП погодив ці пошукові роботи в селі Угли Рівненської області на 2025 рік. Радіо Свобода поїхало в село Угли, що у Сарненському районі Рівненщини, щоб дізнатися, що там нагадує про трагедію 81-річної давнини? Що залишилося у пам'яті місцевих жителів про ті страшні часи в роки Другої світової війни?

Осип Тюшка. 40 років поряд зі Степаном Бандерою

Він був одним із найближчих друзів Степана Бандери. Вони потоваришували ще під час навчання у Стрийській гімназії. Разом входили до керівних ланок у Пласті й ОУН, мали близькі ідейні переконання й погляди на національно-визвольних рух, одночасно відбували ув'язнення в гітлерівському концтаборі Заксенхаузен, спільно розбудовували структуру ОУН революційної після Другої світової війни і були об'єктами оперативних розробок кдб. Тільки роль і місце у тих чекістських планах і заходах для кожного відводилися різні.