Спецпроект

Пам’ятник Праведниці народів світу встановлять на Запоріжжі

У м. Мелітополі Запорізької області планують установити Пам’ятний знак праведниці народів світу Вірі Земцовій.

Уродженка Мелітополя Земцова та її донька під час Другої світової війни врятували життя єврейської дівчинки, повідомляє УНІАН з посиланянм на Jewishnews.

Звання Правденика народів світу їм присудили 2001 року.

 Віра й Алла Земцови у списку Праведників, скаденому меморіалом Яд-Вашем на 1 сіня 2018 року  

Пам’ятник постане з ініціативи Запорізької обласної державної адміністрації та Асоціації єврейських організацій і громад (ВААД) України у рамках проекту ВААД пам’ять.

Усі роботи зі встановлення пам’ятного знаку планують завершити до 27 січня 2019 року, коли відзначатиметься Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.

Праведник народів світу — почесне звання, яке надає Держава Ізраїль людям, які, ризикуючи житятм, рятували євреїв від нацистів під час Другої світової війни. Інформацію про всіх відомих на сьогодні праведників збирає меморіал Яд-Вашем у Єрусалимі. 2573 праведників походять з України.

Як повідомлялося, в Німеччині  95-річного колишнього охоронця в нацистському концтаборі Маутхаузен звинувачують у вбивстві понад 36 тис. людей.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.