Історична суперечка з Болгарією може завадити вступу Північної Македонії в ЄС

Віце-прем’єр Болгарії Красимір Каракачанов закликав керівництво країни не давати "зелене світло" початку переговорів про вступ до ЄС з Північною Македонією через історичний конфлікт, а саме – постать революціонера Гоце Делчева

Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на телеканал NOVA.

Каркачанов вимагає, щоб болгарський кабінет міністрів виступив з твердою позицією не підтримувати членство Північної Македонії у Євросоюзі. Він поставив ультиматум: якщо це не буле зроблено, його партія ВМРО готова покинути уряд.

 
Гоце Делчев

Причина такої позиції у тому, що Північна Македонія, за словами Каракачанова, не виконує Договір про сусідство з Болгарією в частині з'ясування спірних моментів у спільній історії.

"Я не люблю ставити умови, але я думаю, що це основа. Якщо угоди не буде досягнуто, мої колеги в парламенті покинуть уряд. Жоден політик не дозволить собі піти на компроміс з підробкою болгарської історії", - заявив він.

Болгарські політики протягом декількох місяців різко реагували на нездатність спільної історичної комісії двох країн прийти до компромісу щодо історичної ролі революціонера, борця з османським панування Гоце Делчева (1872-1903), і його етнічного походження.

Болгарська сторона наполягає, щоб Північна Македонія визнала Гоце Делчева етнічним болгарином. Днями президент Північної Македонії Стево Пендаровскі назвав Гоце Делчева македонцем, "одним із наріжних каменів македонської державності".

Каракачанов переконаний, що спільна болгаро-македонська комісія, яка повинна прояснити спірні моменти в історії, не працює.

У понеділок президент Болгарії Румен Радев планує провести консультації з провідними державними чиновниками з питань відносин з Північною Македонією.

17 жовтня має відбутися засідання Європейської ради, на якому, як очікується, лідери ЄС повинні схвалити відкриття переговорів про вступ Північної Македонії та Албанії в ЄС.

Нагадаємо, Північна Македонія нещодавно розв'язала багатолітній конфлікт з Грецією, яка блокувала вступ країни до ЄС і НАТО через її назву. Македонія погодилась виконати вимоги Греції та змінила назву на Північна Македонія.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.